Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme sexy, lákají knihovnice a knihovníci v novém kalendáři

Média

FOTOGALERIE UVNITŘ Nový kalendář plný svůdných knihovníků a knihovnic představila tento týden skupina studentů Masarykovy univerzity v Brně, zvaná Guerrilla Readers. Kalendář byl vytištěn minulý pátek a v současnosti se řeší způsob jeho distribuce. Zájem by vzbudit měl – všichni zúčastnění totiž pózují na snímcích bez jakéhokoli oděvu.

Snímky pro kalendář vznikly v Moravské zemské knihovně, modely byly skutečné knihovnice, informační pracovníci knihoven a studenti i studentky oboru knihovnictví. foto: Reprofoto

"Kalendář Knihovny jsou sexy! má jeden velký cíl, a to zbořit existující paradigmata o tom, že knihovny jsou asexuální, šedá a nezajímavá místa. Přestaňme vnímat knihovníka jako starou dámu sedící za pultem v ošklivém svetru, brýlích v půlce nosu a otráveným výrazem. Knihovníci 21. století jsou jiní," uvedla pro LN členka sdružení Guerilla Readers Olga Biernátová, která má na starost organizaci celého projektu.

Kalendář nafotil fotograf Miroslav Pospíšil, modelem mu stáli skuteční knihovníci, informační pracovníci a studenti knihovnictví, kteří se fotili v Moravské zemské knihovně v Brně. "Modely jsme také trochu přikrášlili bodypaintingem, souvisejícím s knihami a s knihovnictvím. V kalendáři se tak setkáte s knihovníkem, který má na páteři ISBN, knihovnicí vyřizující telefonní hovor se čtenářem nebo pořádající lístkový katalog," řekla LN Olga Biernátová. Se svlékáním a stydlivostí neměli podle ní zúčastnění problémy."Knihovníci nejsou žádné zakřiknuté myšky a umí se prodat v záři reflektorů."

Kalendář byl nafocen během jednoho dne, celkové přípravy však trvaly téměř půl roku. "Focení bylo pro nás všechny nesmírně náročné, ale jsme rádi, že jsme to dokázali a můžeme konkurovat nejen všem těm knihovnickým kalendářům s fotkami starých rukopisů a nově postavených knihoven, ale také všem 'vystylovaným' modelkám. Jsme takové Pirrelli knihovnictví a doufáme, že příští rok někdo nafotí kalendář ještě odvážnější," směje se Biernátová.

Kalendář má být už za pár dní k dostání na webu Greaders.cz. Jeho cena se zatím tají, ale podle Biernátové má být velmi nízká. Garantem projektu se stal Kabinet informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity, vydání kalendáře sponzorovala firma Multidata.

Sdružení Guerrilla Readers se věnuje neobvyklé popularizaci knihoven dlouhodobě a má za sebou několik veřejných i internetových akcí (například instalovala do brněnských tramvají za plného provozu knížky s výzvami k účasti v anketě České televize Kniha mého srdce), kalendář však bude mezi těmito projekty nejspíš nejvýraznější.

Podpořit veřejně prospěšnou věc či málo známou profesi "nahým kalendářem" je navíc u nás i ve světě stále populárnější trend. Ve Velké Británii tak letos představili svůj nahý kalendář zaměstnanci britské Královské společnosti na ochranu zvířat. V Česku zase loni vznikl kalendář patnácti aktů dívek z Vyžlovky, jehož prodej zachránil místní koupaliště.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat