Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Důchody od ledna vzrostou o 850 korun, představil změnu ministr Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (29. března 2019) foto: ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se na úterní tiskové konferenci vyjádřil k valorizaci důchodů i ke změnám, které nastanou v oblasti výplat důchodů od 1. ledna příštího roku. Průměrný starobní důchod od ledna při valorizaci podle něj vzroste asi o 850 Kč, s bonusy za výchovu dětí by mohl příští rok být asi 19 500 Kč.
  15:02aktualizováno  15:56

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v Česku podle zákona valorizují od ledna. Navyšují se o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Penze se skládají ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, zásluhová procentní část odráží odpracované roky a výši odvodů z výdělků. Důchody je možné valorizovat i mimořádně, pokud ceny za sledované období vzrostou o víc než pět procent.

„Od 1. ledna příštího roku na základě dat, která máme, lze předpokládat, by mělo být průměrné zvýšení starobního důchodu v ČR o 850 korun,“ uvedl Jurečka. „Průměrná výše důchodu po 1. lednu 2023 by měla být zhruba 19 500 korun i se započtením výchovného,“ dodal.

Takzvané výchovné neboli navyšování důchodu o 500 korun za vychované dítě nařizuje novela, kterou přijala krátce před loňskými podzimními volbami tehdejší Sněmovna. Bonus se připočítá do zásluhové části penze. Spolu s ní se pak bude valorizovat. Týká se to i předčasných důchodů. Podle podkladů k normě by jen v prvním roce výdaje měly činit téměř 19 miliard korun, každý další rok se pak budou zvedat. Z čeho se suma pokryje, zákon neřeší.

Česká správa sociálního zabezpečení na konci března vyplácela celkem přes 2,84 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Z toho přes 2,36 milionu bylo důchodů starobních. Své důchodové systémy mají i policie, obrana a justice.

Tři valorizace v jednom roce

V lednu se starobní penze navýšila v průměru o 502 korun. Všichni lidé s důchodem pak k zákonnému přidání dostali ještě 300 korun navíc do zásluhového dílu. V červnu pak přišlo další zvýšení, důvodem mimořádné valorizace byla vysoká inflace, která od loňského června přesáhla zákonem stanovených 5 procent.

„Podmínka pro letošní červnové zvýšení důchodů v mimořádném termínu byla splněna letos v měsíci lednu, kdy růst cen v období po červnu 2021 dosáhl 8,2 procenta. Zákonnou hranici 5 procent tak přesáhl o 3,2 procenta. To znamená, že mimořádná valorizace důchodů bude výrazně vyšší, než bylo prognózováno,“ uvedla Jiřina Holubová, vedoucí oddělení penze společnosti Freedom Financial Services.

Již v květnu ministr práce a sociálních věcí avizoval, že další valorizace přijde v září letošního roku. „Růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 procenta a o toto procento budou zvýšeny procentní výměry důchodů,“ informoval na svém Twitteru. Zvýšení starobního důchodu vyčíslil v průměru na 700 korun.

Mimořádná valorizace se týká všech druhů důchodů, tedy starobních včetně předčasných a dále také invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích důchodů. Pravidla jak pro pravidelnou valorizaci důchodů, tak pro mimořádnou valorizaci stanovuje zákon (§ 67 zákona č. 155/1995 Sb.).

Na zářijovou mimořádnou valorizaci bude potřeba 7,8 miliardy korun, červnové přidání vyjde zhruba na 21 miliard korun. Pravidelné lednové navýšení si pro letošek vyžádá 28 miliard. Celkem tak má do penzí letos putovat o téměř 57 miliard korun víc než loni. Minulý rok se na penze podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...