Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K čemu jsou peníze ze zdravotního pojištění? Stát je dá sportovním klubům

Ekonomika

  8:59aktualizováno  14:59
PRAHA - Český sport by zanedlouho mohl získat nový zdroj, který by alespoň částečně nahradil zmenšující se příjmy od loterijní společnosti Sazka. Ministerstvo školství chce prosadit, aby část peněz na sport šla z všeobecného zdravotního pojištění.

Situace dalšího financování sportu je podle Janoty kritická. foto: Ožana Jaroslav ČTK

"Zdravotní pojišťovny jsou veřejnoprávní instituce a mají preventivní programy. Chceme, aby byl sport zařazen do těchto programů," řekl Lidovým novinám náměstek ministryně školství Jan Kocourek. Novela loterijního zákona by podle Kocourka také měla sjednotit odvody loterijních společností na sport a další veřejně prospěšné oblasti na 20 procent.

Současná legislativa nutí firmy odvádět podíl 6-20 procent podle velikosti firmy. "Většina z takto vybraných prostředků by měla mířit právě do sportu," uvedl Kocourek. Novelu loterijního zákona by podle ministra financí Eduarda Janoty měla projednat vláda do konce března.

Pojišťovny: Dávat peníze z pojištění na sport je zhovadilost

To se ale nelíbí poslanci ODS a členu správní rady VZP Borisu Šťastnému. "Odmítám, aby čeští pacienti dopláceli na zpackaný projekt výstavby haly Sazky a na to, že tato organizace nekontrolovatelně mrhá veřejnými prostředky." Podle Šťastného by ministerstvo školství mělo hledat úsporná opatření v této organizaci dříve než začne omezovat preventivní programy.

"Myslím, že kdyby vedení Sazky prodalo své luxusní limuzíny Bantleye, ve kterých jezdí, už to by stačilo na roční chod několika sportovních klubů," dodal Šťastný s tím, že udělá vše pro to, "aby tento zhovadilý nápad neprošel".

Janota: Situace dalšího financování sportu je kritická
Najít dodatečný zdroj financování pro český sport je stále naléhavější. Loterijní společnost Sazka omezila kvůli splácení půjček na výstavbu víceúčelové haly v Praze-Libni přímé platby svazům ze zhruba 1 miliardy před pěti lety na loňských 175 milionů. A to přes skutečnost, že příjmy Sazky loni vyšplhaly na rekordních 8,64 miliard korun.

Čtěte více:


Splácení půjček penězovod do sportu dále přiškrtí. "Sazka zatím nesplácí jistinu dluhopisů, ale pouze úroky. Z půjčky ve výši zhruba 215 milionů eur Sazka zatím splatila jenom 6 milionů, zbytek jsou úroky," upozornil Janota.

"Ta horší doba z pohledu splácení závazků haly ještě přijde. Kromě úroků bude Sazka muset ještě splácet jistinu. V tomto smyslu je situace dalšího financování sportu kritická," řekl Janota Lidovým novinám.

Další podrobnosti o problémech s financováním sportu najdete v dnešním vydání deníku 

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat