Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kam až spadne koruna? Byznys si už na výkyvy zvykl

Ekonomika

  15:28
Lidové noviny se zeptaly českých byznysmanů jak ovlivňuje oslabující koruna jejich byznys a jaký čekají vývoj jejího kurzu do budoucna.

Koruna verzus euro foto: Lidové noviny

Stanislav Kázecký,
viceprezident Svazu průmyslu a dopravy pro zahraniční styky
Oslabení koruny je přechodná záležitost. Rychle se může zdražení eura projevit u čerpacích stanic. I to bude dočasný výkyv, dlouhodobě bude koruna posilovat.

Aktuální kurz české koruny naleznete zde

Prezident Václav Klaus udělil 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Medaili Za zásluhy Zbyňku Frolíkovi za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Zbyněk Frolík,
generální ředitel společnosti Linet
Oslabování koruny zatím není pro český průmysl problémem. České banky se zatím nepoložily. Hodnota koruny je závislá na ekonomice státu a na spekulantech. Pokud budou reformy pokračovat, koruna opět posílí.

Pavel Sláma,
generální ředitel elektroprodejen Datart
Na to, aby slabá koruna ovlivnila předvánoční prodej, je již pozdě, zboží je už zaplacené a na cestě nebo ve skladech. Zda se změní ceny v příštím roce, závisí na tom, jak vůbec a jak rychle bude koruna oslabovat. Při pohybech kurzu trh vždycky čeká, jak se trend vyvine. Pak se ale ceny změní skokově.

O KURZU KORUNY VÍCE:

Lumír Al Dabagh,
generální ředitel slévárny Beneš & Lát
Více než 70 procent naší produkce vyvážíme, v zahraničí ale nakupujeme suroviny. Výsledný efekt je pozitivní nula, vyšší korunové příjmy se vykrývají s vyššími náklady na dovoz.

Radek Špicar,
viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Oslabování koruny je záležitostí posledních měsíců, což má určitý vliv na konkurenceschopnost našich exportérů na cizích trzích. Na druhé straně vnímáme i obrácenou stranu mince, tedy tlak na zvýšení cen importovaných surovin a jejich promítnutí do nákladů podniků i hrozbu inflace.

Mojmír Čapka,
generální ředitel společnosti Brisk Tábor
Po zkušenostech z minulých let si většina firem kurz koruny dlouhodobě fixovala, a tak se může stát, že na současném posílení kurzu eura i dolaru firma prodělá miliony. Důležitý je vztah eura a dolaru. Domnívám se, že dolar bude posilovat jak vůči euru, tak vůči koruně. V Evropě se pereme na malé ploše, kdežto svět obchoduje v dolarech.

Tomio Okamura

Tomio Okamura,
viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Průzkumem mezi dvěma stovkami cestovních kanceláří v Česku jsme zjistili, že hranicí pro cestovní ruch je kurz 27 korun za euro. Pokud by koruna vůči společné evropské měně dále oslabovala až nad tento limit, ceny zahraničních zájezdů by se v takovém případě musely zvýšit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!