Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanada pozná aroma českého tuzemáku

Ekonomika

  13:24
JINDŘICHŮV HRADEC - Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz začala prodávat tuzemský rum v Kanadě. První dodávku českého rumu si tam mohou lidé od srpna koupit v půllitrových nebo litrových lahvích v obchodní síti v Edmontonu v provincii Alberta.

Tuzemák je pro svou aromatičnost velmi specifický, a proto ho Fruko-Schulz dlouhodobě zatím vyváží pouze na Slovensko, říká šéf exportu firmy Tomáš Petrů. "Zachovali jsme komplet české etikety. Není to tedy žádný speciál pro Kanadu. Pouze pod zadní etiketu jsme dolepili štítky s anglickým a francouzským textem," uvedl Petrů.

V historicky první dodávce do Kanady zamířilo 352 litrů tuzemáku. "Je to relativně málo. Na americkém či kanadském trhu jsou ale problémy se získám registrace výrobku u schvalovacích úřadů, proto to považujeme za velký úspěch," vysvětlil Petrů. Pokud se nápoj v Kanadě ujme, poputují tam letos další tři dodávky českého alkoholu.

Kanadský trh je chutí tuzemáku nepoznamenaný

Na kanadském trhu se chce firma zaměřit především na početnou skupinu obyvatel, která má české kořeny. "Je to pro nás příležitost oslovit nejen spotřebitele v provincii Alberta, ale při existenci severoamerické zóny volného obchodu i další spotřebitele v okolních provinciích a v USA. Myslíme si, že z dlouhodobého hlediska jde o perspektivní tržní skupinu," vysvětlil Tomáš Petrů.

Tuzemák by ale mohl mít úspěch i u ostatních konzumentů - rodilých Kanaďanů. "Je to chuťově zajímavý výrobek, je to pro ně exotické právě pro tu odlišnou chuť," podotkl Petrů. Přestože tuzemák vede v Česku žebříček lihovin, v zahraničí je absolutně neznámý. "Musejí tam být ochutnávky, běžná reklama vůbec nezafunguje. Spotřebitel to nezná, když to uvidí v regálu mezi 50 lihovinami," podotkl Petrů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat