Kanadské překvapení: čtyřikrát víc lidí chce do EU než být součástí USA

  18:42
Podpora členství v Evropské unii je u obyvatel Kanady vyšší než připojení k USA, zjistil průzkum. Pokud by země kdy usilovala o formální členství v EU, musela by překonat řadu právních, politických a kulturních překážek. Evropská komise však tuto možnost jednoznačně nevylučuje.
Kanadská Liberální strana si vybrala nástupce premiéra Justina Trudeaua. Stal...

Kanadská Liberální strana si vybrala nástupce premiéra Justina Trudeaua. Stal se jím bývalý guvernér centrální banky Mark Carney. (10. března 2025) | foto: ČTK

Zdá se, že z plánů Donalda Trumpa udělat z Kanady 51. stát USA nic nebude. Zatímco americký prezident opakovaně a nahlas naznačuje, že se zajímá o anexi severního souseda, Kanaďané se dívají přes Atlantik a spíše pošilhávají po spojenectví s Evropskou unií.

Podle posledního průzkumu kanadské agentury Abacus Data by téměř každý druhý Kanaďan (44 procent) podpořil vstup do EU, přičemž 29 procent je proti a 25 procent se neumí rozhodnout. To je násobně větší entuziasmus než podpora Trumpových plánů na připojení Kanady k USA. S touto myšlenkou se pohrává pouze 10 procent obyvatel země.

Po celá desetiletí byly Spojené státy hlavním partnerem Kanady a pro mnoho obyvatel byl tento pocit blízkosti a společného zájmu jen zřídka zpochybňován. Nová data však naznačují významný posun v tom, jak Kanaďané vnímají tento vztah nyní.

Průzkum se přitom uskutečnil ještě předtím, než Trump splnil své hrozby a uvalil cla na kanadské zboží. Rostoucí obchodní napětí, cla a americká rétorika vytvořily polarizaci veřejného mínění, uvádí společnost Abacus Data.

Otázka sdílených hodnot

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že plných 44 procent Kanaďanů si myslí, že by vláda měla zvážit vstup do Evropské unie, a téměř polovina tuto myšlenku v zásadě podporuje. Zejména mladší Kanaďané jsou v tomto směru výrazně vstřícnější.

Sdílené hodnoty, které Kanaďané vidí v Evropě, spolu s přitažlivostí diverzifikovaného obchodu a širšího přístupu na trh, podněcují jejich zájem. Pro mnohé může být posilování vazeb s evropskými partnery nebo dokonce tlak na formálnější uspořádání strategickou protiváhou k ekonomickým rizikům spojeným s nepředvídatelnými Spojenými státy, uvádí kanadská agentura.

Pokud by Kanada někdy usilovala o formální členství v EU, přirozeně by existovalo nespočet právních, politických a kulturních překážek. Podle průzkumu veřejného mínění jsou Kanaďané minimálně pro hlubší integraci. „Ať už to znamená rozšířené obchodní dohody v rámci CETA, vstup do Evropského hospodářského prostoru nebo jiné kreativní aliance, které uvolňují závislost Kanady na někdy nepřátelské administrativě USA,“ vyplývá z dat průzkumu společnosti Abacus data.

Celkově se Kanaďané zdají otevřenější než kdy jindy novým mezinárodním aliancím, částečně způsobeným ochlazením postojů vůči Spojeným státům. Pokud budou vztahy s USA pokračovat spornou cestou, pojem „Kanada v EU“ – kdysi považovaný za fantazijní může – začít nabírat na konkrétní podobě.

Zájem Kanaďanů Komisi potěšil

Když se portál Euractiv zeptal Evropské komise na možnost kanadského členství, její mluvčí Paula Pinhová reagovala: „S výsledky takového průzkumu jsme poctěni.“ Jak dodala, ukazuje to atraktivitu Evropské unie. „Svědčí to o tom, že velmi velká část kanadské veřejnosti si váží EU a jejích hodnot,“ uvedla mluvčí.

Pinhová přímo nevyloučila evropské ambice Kanady, ale zdůraznila, že existují kritéria stanovená ve smlouvách, které určují, co je potřebné pro podání přihlášky a samotný proces přistoupení.

Evropská unie je založena na smlouvách, které stanoví, že o členství se může ucházet každý evropský stát, který respektuje evropské hodnoty.

Co však přesně znamená „evropský stát“, smlouvy nedefinují. Rozhodnutí zůstává na Evropské komisi a současných členských zemích. V minulosti se však do Unie mohly ucházet i země mimo evropský kontinent.

Turecko, jehož většina území leží v západní Asii, získalo kandidátský status již v roce 1999, i když přístupová jednání jsou dnes na mrtvém bodě. Kypr, který geograficky patří zcela do Asie, vstoupil do EU spolu se zeměmi bývalého východního bloku v roce 2004.

Geografie však má své hranice. Žádost Maroka z roku 1987 byla zamítnuta s odůvodněním, že země není evropská.