Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kapři jsou za stovku a je jich dost. Lidé si připlácejí za naporcování

Kapři vylovení z rybníka Apollo u Lednice na Břeclavsku. Tržních ryb bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapři vylovení z rybníka Apollo u Lednice na Břeclavsku. Tržních ryb bude... | foto: ČTK

PRAHA Živé ryby v kádích jsou k mání na více místech než loni. Lidé si ale stále častěji připlácejí za již naporcované maso.

Rok se s rokem sešel a prostranství před hypermarkety, na náměstích i sídlištích se opět plní nápisy Český kapr, Třeboňský kapr, Česká ryba, případně Omega 3 kapr. Na téměř 2600 místech po celém Česku budou až do Štědrého dne prodejci nabízet živé kapry z produkce tuzemských rybníkářů. Je to zhruba o 200 více než v minulém roce.

Ryb, a to zejména tradičních kaprů, kteří stále mají v tuzemských rybnících a v těchto dnech už i v kádích a na sádkách drtivou převahu, bude letos dostatek. Chovatelé chtějí Čechy přesvědčit, aby ryby kupovali ve větší míře. I cena tedy letos odpovídá zhruba té loňské.

Ze sádek levnější

To znamená například u výběrových kaprů (nad 2,5 kilogramu) kolem sto korun za kilo. V Praze zhruba o desetikorunu víc a například v jižních Čechách naopak o desetikorunu méně. Obchodníci zároveň potvrzují trend poslední doby, kdy si lidé už tolik nenosí domů živé kapry, ale stále častěji si za příplatek nechávají ryby zabít a naporcovat.

A kdo nakoupil přímo od chovatelů při výlovu u rybníka nebo nyní na sádkách, může z průměrné ceny ušetřit na kilogramu kolem 15 korun. Na vlastní oči se tak lze přesvědčit, že ryba pochází ze zdravého prostředí.

„Trápí nás stále malá konzumace ryb v České republice. Máme kvalitní ryby, ale lidé je v drtivé většině stejně kupují jen na Vánoce,“ říká Martin Urbánek, zástupce ředitele Rybářského sdružení ČR, které zastupuje většinu rybníkářských firem u nás.

Loni česká rybářství dodala na domácí trh i do zahraničí rekordních 21,7 tisíce tun všech druhů ryb, z toho v 85 procentech se jednalo o kapry. Téměř polovina zdejší produkce putovala za hranice. Ryb byl v minulém roce dostatek, ale cena kvůli vyšším nákladům producentů a dlouhému suchu vzrostla zhruba o deset korun za kilogram.

Přesná čísla letošní produkce ještě nemá Rybářské sdružení ČR k dispozici, ale údaj prý bude podobný tomu loňskému. Rybníkáři se však snaží na domácím trhu prodat co nejvíce – obávají se nižšího exportu, například kvůli možnému poklesu zájmu o české ryby v Polsku.

Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 až 18 procenty.
Loni před Vánoci byla nejnižší cena třeboňského kapra 77 korun za kilogram.

Zatímco na sádkách a v kádích kapr vévodí prodeji téměř ze 100 procent, v obchodech tak jednoznačný podíl už není. Češi stále častěji kupují na Vánoce i další druhy ryb, včetně mořských. Například v řetězci hypermarketů Globus zavádějí prodej lososa z divokého odlovu. Nechybí ale ani třeba okoun nilský nebo tuňák, platýsovité a treskovité ryby.

V případě kaprů lidé stále častěji žádají už ty naporcované. „Cena za kilo kapra se u nás pohybuje od 80 do 100 korun, záleží na velikosti. Kapří filety jsou zhruba o 80 procent dražší, v ceně je práce, kterou pro zákazníka dělá přímo pracovník rybářství,“ uvedla mluvčí řetězce Globus Rita Gabrielová.

Prohřešků je minimum

Kvalitu prodeje z kádí, sádek, případně v supermarketech, včetně zacházení s živými rybami nebo jejich usmrcování každoročně před Vánocemi kontroluje Státní veterinární správa. A mnoho prohřešků většinou nezjistí, i když stíhá zkontrolovat skoro třetinu všech prodejních míst.

Loni odhalili inspektoři a veterinární lékaři porušení předpisů a legislativy v pouhých třech procentech ze všech kontrolovaných prodejců. Většinu tvořila administrativní pochybení.

„Celkem veterinární správa loni provedla 1025 kontrol. Alespoň jednu závadu zjistila ve 31 případech. Celkový počet závad dosáhl 46. Ve dvaceti případech bylo zjištěno, že kontrolovaný prodejce předem nenahlásil, kde a v jakých dnech bude ryby prodávat, což mu ukládá příslušná legislativa,“ upřesnil mluvčí správy Petr Vorlíček.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...