Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Soud schválil reorganizaci zkrachovalé Kary Trutnov, bývalý majitel Mička nedostane nic

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro Filipi. Získal také podíly ve společnostech Liftago nebo Favorit Czechoslovakia. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Krajský soud v Hradci Králové schválil reorganizační plán zkrachovalé kožešnické společnosti Kara Trutnov. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku. Reorganizace má umožnit zachování podnikání Kary, věřitelé plán odsouhlasili již 25. října. Dosavadní majitel Kary podnikatel Michal Mička nedostane při reorganizaci společnosti nic.
  11:46

V insolvenčním řízení je Kara od února, má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun. Reorganizační plán připravila investiční skupina Natland, která je největším věřitelem Kary. Skupina by se měla v rámci reorganizace stát vlastníkem Kary. 

Kara Trutnov má šanci se opět nadechnout. Věřitelé schválili ocenění firmy

„Reorganizační plán bude účinný, jakmile rozhodnutí o jeho schválení nabude právní moci,“ uvedli zástupci firmy ve čtvrtek. Majoritní vlastník Natlandu Tomáš Raška uvedl, že plán by následně mohl být naplněn do jednoho měsíce.

Při rozhodování o schválení reorganizačního plánu se soud musel vypořádat i s nabídkou podnikatele Richarda Benýška, který v říjnu soudu napsal, že za odkup majetku Kary nabízí 103,88 milionu korun. Znalci hodnotu Kary vyčíslili na 80,5 milionu korun. Soud Benýškovu nabídku označil za nezávaznou, nevynutitelnou a odvolatelnou. Podle soudu k ní při hodnocení, zda jsou splněny zákonem dané podmínky pro schválení reorganizačního plánu, nelze přihlížet.

Šéfovat bude Rinth

Za záchranou Kary a obnovením jejího chodu stojí podnikatel Zdeněk Rinth, který se v této věci spojil se skupinou Natland a záchranu financuje. Rinth Karu od května řídí a provoz finančně podpořil. Dříve uvedl, že je do záchrany Kary připraven vložit až 90 milionů korun. V budoucnu by se Rinth měl stát většinovým majitelem kožešnické firmy.

Kara pod Rinthovým vedením v polovině května začala opět otevírat uzavřené prodejny. Nyní má otevřených 26 prodejen v Česku a šest na Slovensku, celkem zaměstnává asi 150 lidí. Raška uvedl, že firmu bude nadále řídit Rinth, jehož osoba je důležitou zárukou pokračování dobrých vztahů Kary s jejími obchodními partnery.

Podnikatel Mička na sebe podal insolvenční návrh, dluží nejméně 120 milionů

Skupina Natland za Karou drží pohledávky za 170 milionů korun. Své zajištěné pohledávky 40,9 milionu korun by měla podle reorganizačního plánu kapitalizovat úpisem nových akcií Kary, kdy se v rámci reorganizace stane jejím jediným vlastníkem. Se zbytkem pohledávek má být Natland uspokojen stejně jako nezajištění věřitelé.

Nezajištění věřitelé by měli získat zpět nejméně 9,59 procenta svých pohledávek, zatímco v případě konkurzu by to bylo 6,9 procenta. Na uspokojení nezajištěných věřitelů poskytne Natland 23 milionů korun ve formě dobrovolného příplatku mimo základní kapitál. Dosavadní majitel Kary, investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, nedostane při reorganizaci nic.

Rinth byl vlastníkem Kary do roku 2018, kdy ji prodal investiční skupině C2H. Insolvenční návrh na sebe podala sama Kara začátkem února. Uvedla, že ji negativně zasáhla omezení spojená s epidemií koronaviru. Podle Natlandu byla důvodem insolvence Kary i neúspěšná obchodní strategie bývalého managementu a poskytování půjček ostatním společnostem ze skupiny C2H.

Kde se vzala oděvní značka Kara

  • Firma vznikla v roce 1953–1955 jako národní podnik sloučením znárodněných kožešnických podniků v Hlinsku, Kolíně a Trutnově. Zpracovatel kožešin se v 70. a 80. letech rozrostl do výrobně-obchodního komplexu, který se skládal ze 14 závodů v ČSSR. Třetinu produkce Kara exportovala do západní Evropy.
  • S privatizací v 90. letech se podnik drobil, až se zcela rozpadl. Jeden ze závodů v roce 1992 koupila společnost Boemia Pelli Zdeňka Rintha. Podnikatel v kožešinách značku zachránil před zánikem. Sám v Kaře od roku 1973 pracoval, z pozice dělníka se vypracoval na  zástupce ředitele celé Kary.
  • V roce 1996 značka otevřela první novodobé prodejny, o pět let později také v obchodních centrech. V roce 2011 koupila síť prodejen Galex a rozšířila sortiment i na koženou galanterii. V roce 2018 firmu kupuje investor Michal Mička.
  • Mička na sebe letos podal insolvenční návrh. Kara v únoru uvedla, že její hospodaření negativně zasáhla omezení spojená s epidemií koronaviru. Kromě Kary jsou v insolvenci i další Mičkovy firmy, například oděvní firma Pietro Filipi. Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun.
  • Za obnovením chodu Kary stojí podnikatel Zdeněk Rinth, který Karu od května řídí.
Autoři: ,