Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Karvinský důl ČSA po 70 letech končí, horníci symbolicky vyvezli poslední vozík uhlí

Důl Darkov ve Stonavě na Karvinsku. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karviná - Horníci v sobotu ráno vyvezli symbolický poslední vozík černého uhlí z karvinského Dolu ČSA. Provoz v něm končí stejně jako v dalším karvinském Dole Darkov, kde horníci poslední vozík vyvezli už v úterý. Sdělila to mluvčí OKD Naďa Chattová. Důvodem postupného uzavírání dolů je skutečnost, že se v nich těžba ekonomicky již nevyplácela.
  13:50

Těžba ve zbylých černouhelných dolech OKD letos určitě neskončí, myslí si Havlíček

Důl Československé armády (ČSA) podle mluvčí vznikl pod tímto názvem v roce 1951. „Jedna z nejstarších šachet vznikla sloučením čtyř jiných dolů: Františka, Jindřich, Jan Karel a Hlubina. V minulosti byla na ČSA svedena těžba z Dolu Doubrava a naopak z ČSA byla odvedena těžba na Důl Darkov, tak aby se mohla zrušit úpravna na dole ČSA, která už nebyla efektivní zastaralá,“ připomněla mluvčí.

Za dobu existence bylo v dole vytěženo celkem 144 418 264 tun uhlí. „Stejně jako u Dolu Darkov, tak i a za existence dolu ČSA byly vyraženy stovky kilometrů chodeb a těžilo se v hloubce až 1200 metrů pod povrchem. Ty nejhlubší sloje tam byly uloženy v podobné hloubce,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Kvůli pandemie koronaviru se vyvezení posledního vozíku konalo jen v úzkém okruhu lidí. „Jsou desítky a stovky lidí, kteří by tady chtěli být a rozhodně by si tady zasloužili být. Jsou to bývalí horníci, předáci, závodní dolu, ředitelé. Všem se omlouvám, ale z hlediska opatření kvůli covidu-19 to opravdu nebylo možné,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Chattová dodala, že Důl ČSA se zapsal i do československé filmové historie, když se tam v polovině 70. let minulého století natáčely scény pro slavnou komedii Parta hic s Vladimírem Menšíkem, Josefem Dvořákem či Petrem Nárožným. „Důl ČSA ukončil těžbu po téměř sedmdesáti letech své existence pod tímto názvem,“ upřesnil závodní dolu Milan Adrýsek.

Doly přejdou pod státní podnik, o práci přijdou stovky lidí

Doly Darkov a ČSA od března i se 1749 zaměstnanci převezme státní podnik Diamo. Pro útlumové práce a zahlazování následků dolování si z nich Diamo nechá 497, ostatní budou muset z podniku odejít. Už od 1. ledna převzal podnik od OKD utlumované doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát se 749 zaměstnanci, z nichž v podniku zůstalo 200.

Kvůli konci OKD může přijít o práci až pět tisíc lidí z dalších firem, vyplývá z průzkumu

„Společnost OKD bude nadále těžit v Dole ČSM, kde se bude uhlí také na povrchu následně upravovat. Společnost OKD nyní pracuje se střednědobým plánem, který počítá s těžbou na Dole ČSM v roce 2021 i v roce 2022“ řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

OKD bude mít od března už jen okolo 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků. Ještě před 30 lety přitom v dolech OKD pracovalo více než 100.000 lidí. Po zavírání neefektivních provozů po roce 1989 měl v polovině 90. let minulého století podnik 50.000 zaměstnanců, před deseti lety v dolech pracovalo ještě zhruba 17.000 lidí.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Před několika lety firma skončila v úpadku a od roku 2018 je jejím majitelem prostřednictvím své společnosti Prisko stát.

Autor: