Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Šampionát v Kataru bude na stadionech bez piva. Políček fotbalu, míní analytik

Reklamní poutač jednoho z hlavních sponzorů fotbalového šampionátu na stadionu v Dauhá (16. listopadu 2022) foto: Profimedia.cz

Do začátku fotbalového mistrovství světa zbývá již jen několik dní, přesto jeho katarští pořadatelé dospěli k překvapivému rozhodnutí. Na osmi stadionech, kde se šampionát bude odehrávat, zcela zakážou prodej piva. Katar tuto zprávu hodlá oficiálně zveřejnit během pátku. FIFA již během dne ustoupila tlaku pořadatelů a zákaz alkoholu na stadionech potvrdila sama.
  14:47

Společnost AB InBev, největší pivovar světa, je jedním z největších sponzorů Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. Již v sobotu však musel své stánky s pivem Budweiser na stadionech přemístit na méně viditelná místa.

Deník The Times již v pátek ráno informoval, že Katar chce během šampionátu nyní zajít ještě dál. Zdá se, že své sliby splní.

„Na šampionát přijíždí větší počet fanoušků z Blízkého východu a jižní Asie, kde alkohol nehraje v kultuře tak velkou roli,“ uvedl katarský zdroj pod podmínkou anonymity, protože mluvil před oznámením.

Aby vyšla pořadatelům vstříc, rozhodla FIFA, že se na stadionech fotbalového šampionátu nebude prodávat pivo ještě před oficiálním oznámením katarských organizátorů mistrovství.

„Vrcholí tak napětí mezi Katarem a FIFA, které se stupňuje po řadu měsíců. V konzervativní muslimské zemi je prodej alkoholu striktně zakázán, s výjimkou nejdražších hotelů a zvláštních zón při pobřeží,“ komentuje rozhodnutí analytik Lukáš Kovanda. Pro FIFA je podle něj rozhodnutí Kataru „políčkem“.

„V širším smyslu jde o poliček nejen organizaci FIFA, ale celému Západu. FIFA, a tedy i klíčoví sponzoři z řad západních korporací byli ochotni změnit zažité tradice a pořádat a financovat šampionát konaný na sklonku podzimu, jen aby vyšli vstříc Kataru a jeho klimatickým podmínkám,“ píše Kovanda.

„Společnost AB InBev byla informována 12. listopadu a spolupracuje s FIFA na přemístění koncesních prodejen na místa podle pokynů. Spolupracujeme s FIFA, abychom fanouškům přinesli co nejlepší zážitek. Soustředíme se na to, abychom za nových podmínek poskytli spotřebitelům co nejlepší zážitek.“ vyjádřila se společnost AB InBev.

Zdá se, že jediným místem, kde budou moci fanoušci na šampionátu pít alkohol, bude vyhrazený park. Budweiser již prozradil, že 500ml nápoj bude fanoušky stát 11,60 liber (327 Kč). Několik hotelových barů v Kataru si za pivo nebo sklenku vína obvykle podle Guardianu účtuje kolem 12–15 liber (335–419 Kč).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat