Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Stát s Katarem smlouvy neuzavírá, je to v gesci soukromníků, řekl Lipavský

Ministr Zahraničí Jan Lipavský. (24. září 2022) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Český stát přímo s Katarem energetické smlouvy uzavírat nebude, to mají na starosti soukromé firmy dodávající suroviny na český trh, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.
  15:10

Český stát přímo s Katarem energetické smlouvy uzavírat nebude. Mají to na starosti soukromé firmy dodávající energetické suroviny na český trh, řekl v Dauhá Lipavský. V Kataru ve čtvrtek jednal se svým protějškem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a se státním ministrem pro energetiku a generálním ředitelem podniku QatarEnergy Saadem Šarídou Kaabím.

Případné dodávky zemního plynu z Kataru jsou podle Lipavského tématem spíše pro přespříští zimu, ne tu nadcházející. „S Katarem Česká republika energetické smlouvy uzavírat nebude, od toho máme soukromé společnosti, které dodávají energetické suroviny na český trh. Ale musíme se bavit o celkových globálních evropských řešeních,“ řekl. Za nutné považuje vytvářet stabilní prostředí pro plánování podnikatelských investic.

Katarská strana podle něj kritizovala evropskou politiku ohledně snižování emisí oxidu uhličitého. „Oponoval jsem, že pokud chceme zabránit klimatické změně, tak na tom musíme pracovat, musíme si ty cíle klást,“ řekl Lipavský. V principu podle něj nejde o novou kritiku.

Ke kritice některých odborníků, že se Evropa při odklonu od ruských energetických surovin přiklání v případě Kataru k jinému autoritářskému režimu, Lipavský uvedl, že se na věc dívá pragmaticky. „Pokud chceme zajistit energetické dodávky surovin, ale i jiných materiálů, kovů do Evropy, tak je musíme kupovat od toho, kdo nám je ochoten je prodat,“ řekl šéf české diplomacie.

Lidskoprávní agendu Česko podle něj přednáší typicky v Radě OSN pro lidská práva i s partnerskými zeměmi. „Na druhou stranu, pokud Evropa bude závislá na těchto dovozech, tak vlastně není úplně jiná cesta než realizovat ty dodávky,“ dodal. Důležité podle něj je, aby si Evropa vybudovala v budoucnu vlastní nezávislost.

Premiér Petr Fiala po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Jde o obří podmořské pole zasahující do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat