Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katastr ‚na jedno kliknutí‘ končí, zvědavci mají smůlu. Speciální registrace nebude úplně jednoduchá

Ekonomika

  5:00
PLZEŇ/PRAHA - Internetový katastr nemovitostí omezí prezentované údaje, anonymní zájemci si už nezobrazí například vlastníka té či oné parcely nebo domu. K tomu bude nutná speciální registrace. Sice nadále bezplatná, ale ne úplně jednoduchá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Ester Havlová

Opatření, o kterém informuje Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) na stránkách aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí, má zabránit zahlcení serveru automatickými roboty a nezákonnému zneužívání stahovaných dat.

To se mělo stávat zejména od začátku letoška, v březnu úřad problém řešil „posílením technologické infrastruktury“, ale obává se, že k nadměrnému automatickému čerpání dat o vlastnících může kdykoliv znovu dojít. Proto od června zpřístupní víc informací jen registrovaným uživatelům. „Anonymním (nepřihlášeným) uživatelům budou zobrazovány pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení,“ uvádí úřad.

Kompletní údaje budou dostupné pouze pro uživatele přihlášené prostřednictvím Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci nebo pomocí účtu dálkového přístupu. Což obnáší sofistikovaný dálkový způsob identifikace žadatele, například aktivovaným kontaktním elektronickým čipem v občanském průkazu, mobilním klíčem takzvaného eGovernmentu a podobně.

Komplikace. Ale jak pro koho

Nejčastějších uživatelů, tedy realitních kanceláří se požadovaná registrace pro bezplatné užívání nijak nedotkne. Mají dávno vlastní placený a detailní přístup. Úřad tím ale omezí nahlížení lidí, kteří katastr využívají nahodile. A také třeba některých seniorů, pro které může být nově vyžadovaný proces registrace složitý.

„Nejsem si jist, jak budou tuto věc schopni řešit někteří senioři, kteří si v některých případech nemusí s moderními technologiemi úplně rozumět. Přitom je samozřejmě důležité, aby si každý majitel nemovitosti měl možnost průběžně kontrolovat, zda na ni nespočívá nějaká plomba či není něco jiného v nepořádku,“ uvedl pro Lidovky.cz Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Mnoho lidí si zvyklo, že vlastníky nemovitostí snadno zjistí „na jedno kliknutí“ z různých mapových portálů a aplikací. S tím může být konec. „Eliminuje to možná takové zbytečně zvědavé lidi, ale pro vážné zájemce o data z katastru nebude registrace problém,“ soudí Radek Šmída, makléř společnosti Remax.

Bezplatný přístup používají často třeba společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Potřebují si průběžně například kontrolovat, zda na některého člena nebyla vyhlášena exekuce a zástava majetku. „Měsíčně využívám katastr na internetu tak tři až čtyřikrát. Doufám, že bude registrace bezplatného přístupu jednoduchá. Jinak to bude pro mnoho z nás problém,“ říká Karel Filip, předseda jednoho SVJ v Plzni.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Mohlo by vás zajímat