Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Katastr ‚na jedno kliknutí‘ končí, zvědavci mají smůlu. Speciální registrace nebude úplně jednoduchá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Ester Havlová

PLZEŇ/PRAHA Internetový katastr nemovitostí omezí prezentované údaje, anonymní zájemci si už nezobrazí například vlastníka té či oné parcely nebo domu. K tomu bude nutná speciální registrace. Sice nadále bezplatná, ale ne úplně jednoduchá.

Opatření, o kterém informuje Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) na stránkách aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí, má zabránit zahlcení serveru automatickými roboty a nezákonnému zneužívání stahovaných dat.

To se mělo stávat zejména od začátku letoška, v březnu úřad problém řešil „posílením technologické infrastruktury“, ale obává se, že k nadměrnému automatickému čerpání dat o vlastnících může kdykoliv znovu dojít. Proto od června zpřístupní víc informací jen registrovaným uživatelům. „Anonymním (nepřihlášeným) uživatelům budou zobrazovány pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení,“ uvádí úřad.

Kompletní údaje budou dostupné pouze pro uživatele přihlášené prostřednictvím Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci nebo pomocí účtu dálkového přístupu. Což obnáší sofistikovaný dálkový způsob identifikace žadatele, například aktivovaným kontaktním elektronickým čipem v občanském průkazu, mobilním klíčem takzvaného eGovernmentu a podobně.

Komplikace. Ale jak pro koho

Nejčastějších uživatelů, tedy realitních kanceláří se požadovaná registrace pro bezplatné užívání nijak nedotkne. Mají dávno vlastní placený a detailní přístup. Úřad tím ale omezí nahlížení lidí, kteří katastr využívají nahodile. A také třeba některých seniorů, pro které může být nově vyžadovaný proces registrace složitý.

„Nejsem si jist, jak budou tuto věc schopni řešit někteří senioři, kteří si v některých případech nemusí s moderními technologiemi úplně rozumět. Přitom je samozřejmě důležité, aby si každý majitel nemovitosti měl možnost průběžně kontrolovat, zda na ni nespočívá nějaká plomba či není něco jiného v nepořádku,“ uvedl pro Lidovky.cz Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Mnoho lidí si zvyklo, že vlastníky nemovitostí snadno zjistí „na jedno kliknutí“ z různých mapových portálů a aplikací. S tím může být konec. „Eliminuje to možná takové zbytečně zvědavé lidi, ale pro vážné zájemce o data z katastru nebude registrace problém,“ soudí Radek Šmída, makléř společnosti Remax.

Bezplatný přístup používají často třeba společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Potřebují si průběžně například kontrolovat, zda na některého člena nebyla vyhlášena exekuce a zástava majetku. „Měsíčně využívám katastr na internetu tak tři až čtyřikrát. Doufám, že bude registrace bezplatného přístupu jednoduchá. Jinak to bude pro mnoho z nás problém,“ říká Karel Filip, předseda jednoho SVJ v Plzni.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....