Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katastrofální prodej dluhopisů, už ani Německo netáhne

Ekonomika

  16:38
LONDÝN/BERLÍN - Německo dnes na finančních trzích nabídlo státní dluhopisy se splatností deset let, zájem o ně byl ale mezi investory překvapivě velmi slabý. Ministerstvo financí nabídlo papíry v objemu šesti miliard eur, sešly se ale nabídky jen za 3,89 miliardy.

Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny foto: Shutterstock

Němci nakonec umístili dluhopisy za 3,64 miliardy eur (zhruba 92,9 miliardy Kč), ostatní nabídky odmítli jako nevýhodné.

Jediným pozitivem na dnešní aukci je dosažený průměrný výnos. Ten se snížil na 1,98 procenta, zatímco ve srovnatelné aukci zhruba před měsícem činil 2,09 procenta. Úřad pro správu státního dluhu vidí za slabším zájmem především současnou nervozitu na trzích a odmítá, že má Německo problémy s financováním.

Když už ani Německo...

"Výsledek aukce pro Německo neznamená nic jiného než katastrofu," neskrýval údiv ředitel americké makléřské společnosti Southwest Securities Mark Grant. "Jestliže nejsilnější národ v Evropě má takový problém získat kapitál, člověk se rozklepe hrůzou při pomyšlení na to, že se k aukcím teď chystají další evropské země," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Slabší zájem v kombinaci s nevýhodnými nabídkami Němce donutil neumístit dluhopisy v objemu 2,36 miliardy eur. Správce dluhu uvedl, že je to zhruba dvakrát tak velký podíl, než bývá zvykem. Obvykle je to asi 20 procent.

Úřad nebyl schopen potvrdit, zda se Německo s tak špatným výsledkem vůbec kdy setkalo.

Analytici finančního ústavu Danske Bank uvedli, že výsledek aukce je pohroma. Nejde prý o to, že by investoři nechtěli německé dluhopisy, právě naopak. Výsledek aukce prý odráží hlubokou nedůvěru, kterou mají investoři v projekt eura.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat