Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kate a William ovládli internet i sociální sítě

Média

  10:30
LONDÝN - Britská královská svatba ovládla internet i sociální sítě. Vůbec poprvé v dějinách měli možnost sledovat královskou svatbu miliony uživatelů internetu, Facebook a Twitter se zaplnily komentáři a dojmy stoupenců i odpůrců britské monarchie. Některé internetové služby náporu zájemců nestačily, vcelku ale komunikace mimořádný svatební ruch bez problémů zvládly.

Kate a William přicházejí do Westminsterského opatství. foto: APČTK

Královská rodina nabídla příznivcům samostatný videokanál na serveru YouTube. Živé obrázky do internetu rovněž přenášela společnost Livestream, která v klíčových okamžicích obřadu zaznamenala prý až 330 milionů návštěvníků. Celou slávu od začátku do konce sledovaly prostřednictvím jejích serverů nejméně dva miliony lidí.

Čtěte také

Svou úvodní stránku přizpůsobil sváteční náladě britských klientů i vyhledavač Google, který nabídl obrázek svatebních oslav v historickém centru Londýna, jenž byl zároveň proklikem na svatební zpravodajství. Samotné vyhledávání uživatelů se dnes točilo hlavně kolem svatebních šatů nevěsty.

Společnost Akamai, která zajišťuje internetové spojení pro velké světové weby, zprostředkovala během svatebního ceremoniálu na tři miliony přístupů, což daleko přesáhlo její dosavadní rekord. Byl jím videopřenos minulého finále mistrovství světa ve fotbale, kdy firma zaznamenala 1,6 milionu zájemců.

Živě obřad vysílala i britská BBC, která ale pro velký zájem svých klientů zaznamenávala výpadky.

Britská královská rodina, jakkoli je tradiční institucí, nemá k internetu a novým médiím daleko. Královna Alžběta II. byla už v roce 1976 prvním monarchou, který rozeslal e-mail. Pětaosmdesátiletá panovnice má podle mluvčího Buckinghamského paláce chytrý telefon i populární přehrávač iPod.

Své poddané se dvůr rozhodl během svatebních příprav oslovit i přes virtuální svatební návštěvní knihu na serveru YouTube. Kdokoli z návštěvníků tam mohl umístit své multimediální přání.

Svými dojmy a fotografiemi ze svátečního Londýna zavalily tisíce lidí také sociální síť Facebook. I deset výrazů, které se na síti Twitter dnes objevovaly nejčastěji, se tím či oním způsobem vztahuje ke sňatku prince Williama a Kate Middletonové.

Podívejte se

Na Twitteru, kde se nejčastěji komunikuje v angličtině, bylo nejpoužívanějším výrazem sousloví "RoyalWedding" (královská svatba) a jeho zkratka "rw11" opatřená letopočtem. Na dalším místě je "proudtobebritish", tedy jsem hrdý(á) na to, že jsem Brit(ka), dále jméno nevěstiny sestry a svědkyně Pippy, název královského sídla Buckinghamský palác, jméno návrhářky svatebních šatů Sarah Burtonové a jméno místa svatby Westminsterské opatství.

Prominentními byla dnes na Twitteru samozřejmě i slova "they kissed" (políbili se).

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat