Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo

Kauza Key Investments: Případ se opět vrací k pražskému soudu

Daniel Brzkovský. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Pražský městský soud se ve středu vrátil k případu bývalých členů představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniela Brzkovského, Kláry Fenstererové a Aleny Šťastné, kteří podle obžaloby způsobili klientům škodu nejméně 873,7 milionu korun. V minulosti trojici potrestal za pochybné spravování peněz klientů firmy třemi až pěti lety vězení, rozsudek ale zrušil odvolací soud. Obžalovaní svou vinu odmítají. Soud nové jednání zatím naplánoval do 7. srpna.
  12:27aktualizováno  12:50

Městský soud obžalované uznal vinnými v roce 2016, Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil o dva roky později. Podřízenému soudu mimo jiné vytkl, že správně nezjistil výši způsobené škody. Vycházel totiž z tržní hodnoty, která podle odvolacího senátu neodpovídá realitě.

Obří tunel jménem Key Investments: bílí koně jdou po roce a půl opět před soud

Předseda trestního senátu začal dnešní hlavní líčení výslechem znalce, který zpracoval nový dodatek ke znaleckému posudku. Obžaloba tvrdí, že trojice způsobila klientům škodu nejméně 873,7 milionu korun. Znalec uvedl, že hodnota vkladů do společnosti se pohybovala okolo 220 milionů korun, tržní hodnotu podle něj nelze spolehlivě určit.

Z obžalovaných ve středu k soudu dorazil pouze Brzkovský. Novinářům před zahájením jednání řekl, že připouští pochybení, odmítá ale, že by se dopustil trestného činu. Soudu plánuje navrhnout výslech několika svědků včetně politiků, konkrétní osoby ale neupřesnil. „Je tam řada věcí, které je potřeba doplnit a které z mého pohledu jednoznačně hovoří v můj prospěch,“ řekl Brzkovský.

Odvolací soud pražskému městskému soudu kromě správného stanovení škody uložil, aby se více zabýval rolí finančníka Vladimíra Kroužeckého v případu. U obžalované Šťastné se musí soud více věnovat tomu, zda mohla ze své funkce skutečně přispět k páchání trestného činu.

Obžaloba Brzkovského viní z toho, že mezi lety 2004 a 2011 při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl prý o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem navíc byly dluhopisy v podstatě bezcenné.

Šťastná s Fenstererovou podle obžaloby ze svých funkcí nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.

Případ obřího tunelu se odkládá na neurčito. Soudce zrušil hlavní líčení v kauze Key Investments

Mezi poškozenými je 45 subjektů, do nichž patří 36 fyzických osob, čtyři právnické osoby a pět měst. Poškozenými městy jsou Sokolov, Lázně Bohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice, která v celkovém součtu podle obžaloby přišla zhruba o 523 milionů korun.

Jedinou radnicí, které KI vyplatila všechny investované peníze včetně úroků, byla Praha 13. Ostatní městské části dostaly zpět jen část prostředků, zbytek byl vázán v dluhopisech zkrachovalé společnosti Via Chem Group, jejíž insolvence skončila loni v červnu. Via Chem Group figuruje i v kauze, v níž je obviněno 14 lidí, mimo jiné miliardář Petr Sisák a advokát Ivo Hala, kvůli manipulování insolvencí. Média v minulosti spekulovala o tom, že KI skrytě ovládal Sisák.

Autor: