Kvůli úpadku podezřelé firmy drží německý insolvenční správce Mirko Möllen pod zámkem českou naftu za více než miliardu. A pohledávky naší země vůči Viktoriagruppe, celkem za 1,8 miliardy, zatím neuznal. To znamená, že při rozdělování peněz z prodeje nádrží v Chlumci nad Cidlinou nemusí Česko dostat nic.
Podle zjištění serveru Lidovky.cz dostal Möllen dobrou nabídku na prodej výše zmíněného skladu, jednu z nejcennějších částí majetku zkrachovalé Viktoriagruppe (její účty jsou podle dostupných informací na suchu). S uvažovaným obchodem následně seznámil věřitelský výbor.
Český zástupce v tomto orgánu Pavel Grošpic, vyslaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), s prodejem skladu v Chlumci souhlasil. Proč tak učinil, není jasné. Telefon měl vypnutý a zástupci zmíněného úřadu – který má české pohledávky u Viktoriagruppe na starosti - se k detailům s ohledem na další vyjednávání nechtěli vyjadřovat.
Za jak dlouho 'zestárne' nafta v Německu? Český stát přichází o peníze |
Souhlas s prodejem chlumeckého skladu – který v minulosti sloužil armádě - oficiálně potvrdila Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Tedy organizace spravující české nouzové rezervy, která v roce 2004 svěřila část strategické nafty firmě Viktoriagruppe, konkrétně zásoby postačující zhruba na dva a půl dne běžného provozu státu.
„Ano, jsme o tom informováni, ale vzhledem k tomu, že insolvenční řízení v současnosti probíhá, není možné poskytovat detailní informace,“ uvedl mluvčí SSHR Jakub Linka. Chystaný prodej nádrží v Chlumci přiznal prostřednictvím najaté komunikační agentury také insolvenční správce Mirko Möllen.
„Část věřitelského výboru schválila prodej skladu v Chlumci nad Cidlinou. Ale v současné době ještě prodaný není, protože je nutné dořešit několik dalších záležitostí,“ vzkázal Möllen s tím, že obecně platí, že informovat bude až po uzavření obchodu.
Kolik stojí Chlumec?
Sklad leží několik kilometrů severně od Chlumce, schovaný v lesích. Někdejší armádní území v minulosti rozprodalo město soukromým firmám, včetně Viktoriagruppe. Současnou hodnotu skladu si nikdo netroufá odhadnout.
ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU
|
„Neumím vám odpovědět, protože o tom nemám žádné informace,“ odvětil bývalý jednatel české pobočky Viktoriagruppe Lubomír Novotný. Na otázku případné ceny neodpověděly ani oslovené úřady.
Chlumec byl jediným ze tří českých skladů na naftu, který patřil přímo Viktoriagruppe. Zbylé dva si společnost pronajímala. Z českých „úschoven“ stačili správci hmotných rezerv naftu loni na podzim odvézt. To bylo v době, kdy prosákly první informace o mizerné finanční kondici Viktoriagruppe a zmizení části nafty uložené v Německu.
V bavorských nádržích u městečka Krailling však také nafta zůstala.
Zapečetili ji němečtí celníci a následně v prosinci loňského roku se Viktoriagruppe sama poslala do úpadku. Insolvenční správce pak prohlásil, že není zcela průkazné, že by nafta za 1,2 miliardy patřila Česku. Stejně tak zatím neuznal ani dluhy za zhruba 600 milionů, které u Viktoriagruppe nárokují čeští celníci a finanční správa.
Stále tedy není jasné, zda se Česko ke své naftě a penězům vůbec dostane. Mirko Möllen zůstává tajemný.
„Rozhovory a vyjednávání s Českou republikou pokračují,“ dodal správce pohledávek. Kromě Česka je mezi věřiteli Viktoriagruppe ještě obec Krailling a také některé soukromé firmy.