Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Rok po obrovském skandálu s Wirecard: auditorský gigant krvácí, za podvody stál nezvěstný narcis a psychopat

Wirecard foto: Reuters

DÜSSELDORF/BERLÍN/PRAHA - Společnost EY (dříve Ernst & Young), patřící k naprosté špičce auditorského světa, dohání obří skandál spojený s platební společností Wirecard. Ta loni v červnu – po odhalení skoro dvoumiliardového manka (v korunách asi 50 miliard) – ohlásila bankrot. Auditoři EY totiž řadu let s klidem v duši posvěcovali účetní závěrky firmy, aniž by na účetní triky přišli.
  5:00

Grilování Merkelové. Před poslanci vypovídala k vyšetřování pádu finanční společnosti Wirecard

Nyní jim kvůli ztrátě důvěry odcházejí zákazníci s tučnými zakázkami. Podle propočtů německého deníku Handelsblatt hrozí EY na zakázkách ztráta až sta milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).

Nadějná firma

Je právě zhruba rok, co se v Německu provalil obří skandál, který zasáhl nejen do klíčových byznysů, ale i do nejvyšších pater německé politiky. Přišlo se na to, že technologické firmě Wirecard v jejích účetních knihách chybí 1,9 miliardy eur. Společnost, srovnávaná svým růstem i významovým potenciálem s Microsoftem Billa Gatese, měla otevřené dveře i do spolkového kancléřství.

V dubnu tak stanula před vyšetřovací komisí Bundestagu (dolní komorou parlamentu) samotná spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU), která se měla například při své cestě do Číny v roce 2019 aktivně zasazovat o otevření dveří Wirecard na čínský trh. Den předtím se poslancům zpovídal i ministr financí Olaf Scholz (SPD), pod nějž spadá spolkový dozor nad finančními službami BaFin.

Kolotoč žalob

Odhad částek německého deníku vychází z výročních zpráv zákazníků EY. Výměnu EY za jiného auditora zvažuje třeba Commerzbank, jedna z 15 bank, které Wirecard poskytly dohromady revolvingový úvěr ve výši 1,75 miliardy eur.

Ke ztrátám EY je však třeba přičíst také obří náklady na právní poradenství a obranu proti žalobám, kterým čelí firma jako taková i její zaměstnanci. V právnických kuloárech se podle Handelsblattu hovoří o palmáre ve dvouciferné částce v milionech eur.

Po účetním skandálu převezme německou společnost Wirecard banka Santander

Ještě vloni se proti Wirecard roztočil kolotoč vyšetřování a žalob. Mezi poškozenými jsou financující banky a také mnoho větších i drobných investorů, kteří nakoupili akcie firmy či se stali držiteli dluhopisů navázaných na akcie Wirecard.

Žaloba proti zakladateli a šéfovi Wirecard Markusu Braunovi bude podle německých médií dohotovena ve druhé polovině letošního roku a že patrně stane před soudem v polovině příštího roku. Za organizaci podvodů a manipulaci trhu by mohl jít na víc jak deset let do vězení.

Do hledáčku vyšetřovatelů a epicentra žalob se ale dostala i auditorská firma EY. V prosinci proti ní zahájilo vyšetřování mnichovské státní zastupitelství. Popud přišel od státního dozoru nad činností auditorů. Internetový portál Tagesschau citoval nejmenovanou mluvčí zastupitelství, která uvedla, že v kauze Wirecard je prověřováno obvinění řady osob, které však nemohou být jmenovány.

EY ještě v listopadu tvrdila, že nejsou žádné důvody pro podezření z jednání trestněprávní povahy. Šéf vyšetřovací komise německého Bundestagu Florian Toncar měl ale jasno: „Už předtím vše hovořilo pro to, že v auditu byly udělány vážné chyby. A že by tyto chyby mohly mít dokonce trestněprávní relevanci, dává případu úplně novou dimenzi,“ uvedl Toncar.

Dvacet tisíc žalujících

Britská společnost Liftin podle německého serveru Finance-Magazin před zhruba třema týdny oznámila, že shromáždila 20 tisíc poškozených kauzou Wirecard a že připravuje žaloby převážně proti EY. A u zemského soudu ve Stuttgartu mezi tím přistálo 280 žalob proti EY, žádajících náhradu škody ve výši kolem 42 milionů eur.

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu finanční firmy Wirecard

Státní zastupitelství si vzalo na paškál i spolkový dozor nad finančními službami (Bafin), které spadá pod ministra financí Scholze. Podle německých médií vyšetřuje podezření, že Bafin neplnil své povinnosti a že jeho zaměstnanci navíc ilegálně obchodovali s akciemi Wirecard.

Kauza Wirecard překvapila svět i svou neskutečnou drzostí provádění podvodů či lehkomyslností, s jakou byly vykazovány miliardy, které neexistovaly.

Narcis a psychopat?

Za hlavního strůjce podvodů je považován Jan Marsalek, provozní ředitel a člen představenstva, který je od loňského června na útěku před německými orgány. Některé zdroje mají za to, že zmizel v zákulisí ruských tajných služeb. Jeho dopadení je natolik významné, že mnichovská policejní prezidentura nechala vyrobit bilboardy s Marsalekovou fotografií a žádostí o informace o zmizelém.

Server Finance-Magazin citoval psychologa Fabiana Storcha, který tvrdí že ve vůdcovských a komunikačních metodách Marsaleka jsou patrné známky narcismu, machiavellismu a psychopatie. Důkazy prý našel v Marsalekových tajných telegramech. Psychologové přitom pracují s premisou, že psychopat je zhruba každý stý člověk – ale na vysokých manažerských patrech firem jich prý bývá šestkrát až desetkrát více.