Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každou vteřinou dluží Česko o 7452 korun víc, nastane utahování opasků

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Vyšší daně a další utahování opasků. To je jediná cesta, jak snížit hrozivě narůstající státní dluh a vyhnout se státnímu bankrotu. Shodují se na tom politici napříč celým politickým spektrem. Jediné, na čem se zatím neshodli, je otázka, zda zvýšit přímé, či nepřímé daně.

Stát hospodařil ke konci října se schodkem 138 miliard korun, schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 38 miliard. foto: Shutterstock

Každou vteřinu se dluh České republiky zvyšuje o 7452 korun. Celková výše státního dluhu již překročila 1,3 bilionu korun. Jen samotné úroky ze státních půjček se v letošním roce vyšplhaly na hrozivých 48,3 miliardy korun.

Aktuální výši veřejného dluhu naleznete ZDE

"Od roku 1994 jsme však nesplatili ani korunu dluhu," uvedl již dříve ministr financí Eduard Janota. Pokud bude Česká republika i nadále pokračovat ve stejném duchu, poroste veřejný dluh po roce 2020 geometrickou řadou a celá země bude neodvratně směřovat k bankrotu. Situace je letos navíc komplikována hospodářskou krizí, která výrazně utlumila příjmy státu. Na špatný stav veřejných financí dlouhou dobu poukazují nejen čeští, ale i mezinárodní ekonomové a instituce. Nyní se jím vážně začínají zabývat i domácí politici.

Na otázku, kde vzít peníze na splácení státního dluhu, odpovídají téměř jednotně – zvýšením daní a omezením státních výdajů.
Jednou z možností, jak vybrat do státní kasy více peněz, je další zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH). "Dal bych přednost zvýšení spodní sazby DPH. Pokud by to situace dovolila, preferoval bych sblížení obou sazeb," uvedl Janota včera v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Proti sbližování sazeb DPH se však staví Miloš Zeman, bývalý premiér a předseda nově vzniklé Strany práv občanů. "Bylo by nesolidární, kdyby se zvyšovala nižší sazba DPH, která platí na základní potraviny a léky," řekl Zeman. Podle něj by se měla zvýšit naopak horní sazba DPH, kterou se daní zbytné zboží.
Další možností, jak navýšit příjmy státu, je zvýšení spotřební daně. Zatímco vyšší spotřební daň z pohonných hmot Čechům zatím nehrozí, kuřáci s ní mohou počítat najisto. "Do roku 2012 by se za každou krabičku cigaret mělo platit o 2,50 koruny více," řekl Zeman.

Naprostá jednota panuje jen při diskusi o dani z nemovitosti. Ta je příliš nízká jak podle levicových politiků, tak podle pravice.

Další podrobnosti si přečtěte v pondělním vydání deníku 


ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat