Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý druhý mladý Řek nemá práci, obří nezaměstnanost dusí stát

Evropa

  15:31
ATÉNY - Míra nezaměstnanosti v Řecku nyní dosahuje více než dvojnásobku průměru eurozóny. V červenci se vyšplhala na nové rekordní maximum 25,1 procenta.

Řečtí studenti se bouří proti chystané reformě univerzit. foto: Reuters

V červnu činila nezaměstnanost podle revidovaných údajů 24,8 procenta. Kvůli negativním dopadům hospodářské recese se ale podle údajů řeckého statistického úřadu nezaměstnanost ještě prohloubila.

Institut pro výzkum práce, který je součástí největšího řeckého odborového svazu zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE, v srpnu předpověděl, že v příštím roce se míra nezaměstnanosti v Řecku vyšplhá na 28 až 29 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Problémy s hledáním práce mají zejména mladí Řekové. Ve věkové kategorii do 24 let přesahuje míra nezaměstnanosti 50 procent. V kategorii od 25 do 34 let pak činí více než 30 procent, uvedl statistický úřad na svých internetových stránkách.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což má negativní dopady na ekonomiku.

Řecká vláda předpokládá, že hrubý domácí produkt se v letošním roce sníží o 6,5 procenta. V příštím roce počítá s poklesem o 3,8 procenta.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat