Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde jsou ráje 'šotoušů'? Jak se dá hodiny zírat na odjezdy vlaků

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Jede pendolino! ozve se z druhé části kanceláře. Má deset minut zpoždění, ozve se z jiné židle v místnosti. V Česku je až překvapivé množství lidí, kteří milují vlaky, znají zpaměti jízdní řády, typy souprav a přesně pro ně jsou rájem stránky, kde můžou svou lásku sledovat online.

Záběr pražského Hlavního nádraží očima kamery TV Playtvák. foto: Reprofoto Playtvák

Už tři roky provozuje správce železniční sítě SŽDC nenápadnou stránku s modrým podkladem a názvem Informační tabule. Abecedně srovnané tam jsou stovky nádraží a zastávek v Česku.

Stačí si kliknout třeba na Špičák, a člověk jako by rázem stál před informační tabulí na tomto šumavském nádražíčku u jednoho z nejdelších tunelů v Česku. V 15.47 odtud jede osobní vlak ve směru na Plzeň, který staví v Nýrsku, Klatovech i Přešticích. Zpoždění nemá.

Aplikace SŽDC zahrnuje stovky českých stanic a nádraží.

Tento web je velmi praktický také pro lidi, kteří ve vlaku nehledají romantiku, ale přibíhají z výletu k nejbližšímu nádraží a v mobilu si můžou snadno dohledat, jaké vlaky a kam se ze zastávky v nejbližší době rozjedou.

Obrazově živější je aktuální novinka internetové televize Playtvák, která na budově přímo proti pražskému Hlavnímu nádraží umístila kameru. Nehýbá se, ale v klidném duchu snímá odjezdy, příjezdy, drezíny i neukázněné cestující přebíhající přes koleje.

Railjety, pendolina, city elefanty a další vlaky pak můžou nadšenci najít i na příjezdové a odjezdové tabuli, aby měli jasno v tom, kam viděný vlak míří. Jde o další kapitolu stále populárnější formy slow-tv, kdy lidé sledují například dění u ptačího krmítka nebo pražské ulice z korby mazací tramvaje.

Anketa

Baví vás podobné stránky?

Ano. 1046
Ne. 126
Nevím. 28
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....