Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde obchod nekvete a v noci hoří svíčky. Mapy, které dokazují izolaci KLDR

Ekonomika

  6:00
PCHJONGJANG - O poměrech panujících v Korejské lidově demokratické republice se můžete přesvědčit i z vesmíru. Na nočních snímcích z oběžné dráhy připomíná jedna z nejuzavřenějších zemí světa spíše poušť nebo temný oceán s jediným světlým bodem v podobě metropole Pchjongjangu. Stejný pohled nabízejí i mapy námořního obchodu, podle nichž panství kruté dynastie Kimů téměř neexistuje.

Drtivá většinu Severní Koreje v noci pohltí tma. Na dodávky elektřiny se nedá spolehnout. foto: NASA

Noční snímky vesmírné agentury NASA zachycující pobřeží východní Asie patří k těm nejzajímavějším. Oblast s nejhustší hustotou osídlení na světě totiž za soumraku nabízí nádhernou světelnou podívanou na zářící megalopole Číny, Jižní Koreje a Japonska . S jedinou výjimkou.

Severní Koreu na nočních záběrech z vesmíru najdete těžko.

Drtivá většina území z více než 22milionové Severní Koreje se totiž pravidelně zahalí do temného pláště. Dodávky elektřiny jsou v zemi velmi nespolehlivé a rodiny si takový luxus mohou dopřát často jen několik hodin denně. Svítit „pánu bohu do oken“ si si diktátorský režim nemůže dovolit.

ČTĚTE TAKÉ:

Neméně zajímavý pohled skýtají také záznamy z letového nebo lodního provozu v oblasti Korejského poloostrova. Asi nikoho nepřekvapí mrtvolný klid nad Severní Koreou na displejích letových dispečerů. Možnost podívat se do „poutnického království“ dostane málokdo – země je před cizinci hermeticky uzavřená a povolení ke vstupu dostane málokdo.

Letový provoz nad východní Asií v pondělí večer.

V oblasti lodní obchodní dopravy by ale člověk čekal přeci jen výraznější aktivitu. Minimálně se svým politicky i geograficky blízkým partnerem – Čínskou lidově demokratickou republikou.

Mapa lodního provozu dokazuje izolaci Severní Koreje.

Přestože má Severní Korea osm obchodních přístavů, o dopravním ruchu se dá mluvit pouze v případě města Namp’o. A to velmi chabém v porovnání se sousedními zeměmi. Jihokorejské přístavy Inčchon, Pusan nebo Ulsan porážejí své severokorejské protějšky na hlavu. 

V porovnání s okolními zeměmi je lodní provoz v KLDR minimální.

„Porovnávat objem námořního obchodu u bou Korejí možná není úplně fér, protože Severní Korea může využít obrovské výhody železničního spojení s kontinentem. Ale sama sousední Čína má v oblasti čilou lodní aktivitu. Například přístav Tan-tung blízko čínsko-korejské hranice je nesmírně populární,“ konstatuje britský obchodní deník City A.M.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat