Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kde se tankuje nekvalitní benzín? Na web unikl ostře sledovaný seznam

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Čerpací stanice. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Společnost Acta non verba, zabývající se ochranou "obyčejných lidí před těmi neobyčejnými" , dnes na svých stránkách zveřejnila seznam benzínových pump, které v loňském roce neprošly kontrolou České obchodní inspekce.
  12:08

Tento seznam oficiálně nesmí být zveřejněn kvůli zákonu o ochraně osobních údajů. Avšak tisková mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů poskytla LN předminulý týden toto prohlášení: "Úřad pro ochranu osobních údajů důrazně odmítá vyjádření, která tvrdí, že ČOI ve zveřejňování pokutovaných benzínových stanic brání zákon o ochraně osobních údajů."

Vláda připravuje novelu zákona o pohonných hmotách, která by měla vyjít v platnost od Nového roku a která by měla vyřešit všechny pochybnosti týkající se možnosti tyto údaje zveřejnit.

Seznam pump

Podívejte se na seznam pump, které neprošly kontrolou

Společnost ANV střežené informace získala z České obchodní inspekce malou lstí. Nejprve si vyžádala seznam všech kontrolovaných benzínových pump a pak, po nějakém čase, se zeptala na seznam všech pump, které prošly. Oba tyto seznamy získala a dále nebylo nic snažšího, než je mezi sebou porovnat.

Ptáme se za vás:

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novelu, která by umožnila zveřejňovat jména čerpacích stanic, jež prodávají nekvalitní paliva.
Česká obchodní inspekce sice pravidelně hlásí, kolik benzinek nabízí nekvalitní pohonné hmoty, zákazníci se však nikdy nedozvědí, kterým pumpám se mají vyhnout.
Ministerstvo odmítá konkrétní jména hříšníků zveřejnit, neboť se obává žalob od prodejců pohonných hmot.

Považujete za správné uzákonit možnost zveřejnit jména čerpacích stanic, které prodávají nekvalitní paliva?

Ivan Indráček,ředitel Společenství čerpacích stanic
Souhlasíme, jenže jako všude je i zde nějaké ale. Česká Obchodní inspekce podle mě není dostatečnou autoritou, která by mohla hodnotit, co je závažná vada a co je jen drobné odchýlení od normy způsobené například nějakou technickou závadou. Takže si myslím, že by v návrhu měla být definována nějaká technická autorita, která by o závažnosti daných vad rozhodovala.

Jiří Ondra, spolumajitel firmy Tank ONO
Je to správný krok, musí se ale zveřejnit jména všech hříšníků. Všem se musí měřit všude stejným metrem. Nesmí to dopadnout tak, aby se poukázalo jen na malé firmy a velkým to prošlo. Je jasné, že se ze začátku budou sypat žaloby, zvláště pak od velkých nadnárodních společností, to ale nesmí zabránit spravedlnosti.

Tomáš Vozáb
tiskový mluvčí České obchodní inspekce
Nám nepřísluší se k tomuto návrhu nijak vyjadřovat. Pro náš úřad není žádný problém tyto údaje zveřejnit, neznamená to ani žádnou administrativní zátěž. Tyto údaje jsou připraveny, máme na ně tabulky, ale za současné legislativy to prostě není možné. Pokud návrh vejde v platnost, samozřejmě se jím začneme řídit.

Hana Štěpánková
tisková mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů
Odmítáme stanovisko, podle kterého zveřejňování pokutovaných benzinových stanic nyní brání zákon o ochraně osobních údajů. Jde o vyjádření mylná, která nekompetentně interpretují tento zákon.

Autor: