Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdepak Abramovič. Nejbohatším Rusem se stal ocelář Mordašov, dal na Putina

Ekonomika

  17:00
MOSKVA - Majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič je možná nejznámějším ruským miliardářem, ale rozhodně ne tím nejbohatším. Tím byl dosud Vladimir Potanin, který je většinovým vlastníkem metalurgického a těžebního gigantu Interros. O svůj titul „nejbohatšího Rusa“ teď ale přišel.

Nejbohatší Rus Alexej Mordašov foto: BloombergLidovky.cz

Na první příčce podle indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg, vystřídal Potanina Alexej Mordašov, oligarcha a většinový vlastník ocelárenského gigantu – společnosti Severstal.

Strana miliardáře Ivanišviliho získala v gruzínském parlamentu ústavní většinu

Mordašov společnost Severstal, která je primárním zdrojem jeho jmění, devatenáct let aktivně řídil. V loňském roce na svůj post výkonného ředitele rezignoval a zůstal jen v pozici většinového akcionáře společnosti.

Na začátku roku 2015 se měl podle časopisu Forbes Alexej Mordašov setkat s Vladimirem Putinem, kterému údajně slíbil, že se vyhne investicím, jež ruský prezident nepovažuje ze „moudré“.

Následně prodal všechna aktiva, která měla společnost Severstal ve Spojených státech, a začal se soustřeďovat především na Rusko. Ještě jedna věc. Mordašov byl jedním z mála ruských miliardářů, jejichž majetek se zhodnotil během ukrajinské krize, kdy se mnozí ruští politici, podnikatelé a firmy dostali na sankční seznam Západu.

NEJBOHATŠÍ RUSOVÉ

  • Alexej Mordašov15,6 miliardy dolarů. Společnost Severstal – metalurgie, energetika.
  • Vladimir Potanin – 15,5 miliardy dolarů. Společnosti: Interros, Norilsk Nickel – metalurgie, těžba.
  • Leonid Michelson – 15 miliard dolarů. Společnost Novatek – plynárenství.
  • Viktor Vekselberg – 14,3 miliardy dolarů. Společnosti: ZAO Renova, Rusal – metalurgie, energetika.
  • Michail Fridman –12,8 miliardy dolarů. Společnost Alfa Group – finančnictví, telekomunikace a bankovnictví.

Zdroj: Bloomberg

I sázka na Rusko zatím vychází. Zatímco hodnota Mordašovova jmění koncem října vzrostla o 126 milionů dolarů a dosáhla tak celkem 15,6 miliardy dolarů, majetek Vladimira Potanina se naopak propadl o 70 milionů dolarů na 15,5 miliardy. Mordašov tak mezi nejbohatšími lidmi světa zaujal 49. místo a Potanin je o dvě místa pod ním.

Za výměnou na prvních příčkách mezi ruskými miliardáři stojí především vývoj na trzích. Zatímco akcie Severstalu v posledních 12 měsících posílily o 18 procent, akcie společnosti Norilsk Nickel, která se zabývá těžbou a zpracováním niklu a palladia, naopak ztratily a propadly se o tři procenta. Potanin v ní má 30procentní podíl.

Mordašov svou kariéru zahájil v roce 1988, kdy nastoupil jako ekonom do oceláren Cherepovec. Z těch po privatizaci vznikl právě Severstal. V roce 1992, krátce předtím, než byla společnost privatizována, v ní Mordašov obsadil post finančního ředitele. Převod firmy do soukromých rukou měl přímo na starost.

Rozhodl se využít příležitosti, založil fond a část jejích akcií koupil. Později se mu povedlo postupně získat největší podíl v Severstalu av roce 1996 se stal jeho generálním ředitelem. Společnost v Rusku podniká především v oblastech, jako je metalurgie a energetika, a rovněž se zabývá důlní těžbou. Je největším těžařem koksovatelného uhlí v zemi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!