Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo bude řídit státního provozovatele ropovodů MERO? Favoritem je exšéf Českých drah Krtek

Ekonomika

  17:50
Praha - Bývalý generální ředitel Českých drah Pavel Krtek má šanci stát se novým šéfem státního provozovatele ropovodů, společnosti MERO. Podle informací LN je pravděpodobné, že výběrová komise doporučí ministryni financí Aleně Schillerové jako nejvhodnější kandidáty na místo předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti MERO právě Pavla Krtka a bývalého šéfa této firmy Stanislava Brunu.

Exšéf Českých drah Pavel Krtek. foto: Yan Renelt, MAFRA

Místo ve vedení státní ropovodné společnosti se uvolnilo letos v lednu, kdy ministerstvo financí neprodloužilo mandát Stanislavu Brunovi. Oficiální důvody jeho odchodu nebyly zveřejněny. Podle informací LN sehrál zásadní roli dopis, který informoval ministryni financí o problematické právničce společnosti, která sama čelila exekuci a neprokazatelně nakládala s finančními prostředky MERA. Tehdejší generální ředitel Bruna musel ministryni písemně vysvělovat, proč právničku kryl a obhajoval a jestli s ní neměl osobní vztah, což popřel.

Ministerstvo financí coby jediný akcionář firmy MERO pak vyhlásilo výběrové řízení na obsazení postu předsedy představenstva a generálního ředitele. Do tohoto výběrového řízení, jak již LN dříve informovaly, se přihlásilo více než dvanáct uchazečů, z nichž ministryní jmenovaná komise vybrala šest kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. V něm měli při osobní prezentaci představit svoji vizi dalšího směřování společnosti MERO.

Komise se má sejít ve středu, kdy by měla vybrat dva až tři kandidáty, z nichž by si ministryně financí měla vybrat nového šéfa ropovodné společnosti. Podle informací LN jsou hlavními favority bývalý generální ředitel Českých drah a předtím i člen představenstva v Unipetrolu Pavel Krtek a minulý šéf Mera Stanislav Bruna. Podle zdroje LN jsou ve hře ještě dva zajímaví a kompetentní kandidáti. Vzhledem k tomu, že Stanislavu Brunovi nebyl v lednu jeho mandát prodloužen, dá se očekávat, že on důvěru akcionáře nezíská.

Pavel Krtek (48)

Studoval jaderné inženýrství na ČVUT v Praze a pak na Ecole Central v Paříži. Do roku 2018 byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah. Předtím pracoval jako finanční ředitel a člen představenstva v řadě společností, včetně Unipetrolu, Parama, Benziny či Lafarge Cement.

Stanislav Bruna (56)

Studoval chemické inženýrství na VŠCHT v Praze. Do letošní ledna byl předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti MERO. Předtím pracoval na manažerských postech v Unipetrolu.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat