Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo se vyhýbá vymáhání, dočká se exekutora

Ekonomika

  8:45
České firmy nečekají a dluhy vymáhají hned. „Firmy začaly své pohledávky aktivněji řešit. Je to důsledek finanční recese,“ vysvětluje člen rady Asociace inkasních agentur Zbyněk Kadidlo.

Zbyněk Kadidlo, člen rady Asociace inkasních agentur

LN Stále víc firem předává pohledávky inkasním agenturám. Za jakou částku inkasní společnosti tyto pohledávky obvykle nakupují nebo spravují?
Cena za nákup či správu se liší dle stáří, výše, objemu a vymahatelnosti pohledávek. Vyskytly se již transakce za cenu pod jedno procento z nominální hodnoty dluhu, stejně jako transakce blížící se stu procent nominální hodnoty při vysoké pravděpodobnosti vymožení dluhu a jeho příslušenství.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Dříve měly firmy pohledávku třeba i půl roku, nebo menší částky ani nevymáhaly. Teď ale dávají pohledávky agenturám velmi brzy po době splatnosti. Proč to tak je?
Je to důsledkem jednak finanční recese, kdy došlo k nárůstu pohledávek a firmy začaly tuto oblast aktivněji řešit, a též konkurence na trhu. Díky ní inkasní agentury své služby musí neustále zefektivňovat. Vliv má samozřejmě i fakt, že dlužník většinou dluží více subjektům a ti věřitelé, kteří reagují rychleji, mají větší šanci své pohledávky uspokojit,

LN Jak často a jakým způsobem dlužníky inkasní agentury upomínají?
Agentury si nastavují individuálně pro každý typ pohledávky specifický inkasní proces, který se v čase průběžně mění podle toho, jak dlužník komunikuje a řeší svůj závazek. Dlužník je upomínán několika upomínkami a na každou z nich navazuje telefonické inkaso. V případě, že dojde k nějaké domluvě, nastaví se kontrola plnění této dohody a v případě jejího nedodržení je dlužník obratem kontaktován. V rámci komunikace s dlužníkem mohou být po souhlasu s věřiteli využívány i SMS zprávy a e-maily. V případě, že písemné a telefonické inkaso nevede k uhrazení závazku, může být dlužník kontaktován regionálním inspektorem, který provede osobní návštěvu v místě bydliště nebo zaměstnání. Pokud ani osobní návštěva nevede k úhradě, bývá případ zpravidla doporučen k soudnímu inkasu.

LN Kolik peněz vydá inkasní agentura na vymáhání dluhu?
Inkasní agentura investuje do inkasního procesu takovou částku, která je pro ni ekonomicky rentabilní. Počet a intenzita inkasních kroků se odvíjí od výše provize a očekávané úspěšnosti.

LN Mají agentury obvykle dohodnuté své exekutory?
Ano, většinou agentury spolupracují s vybranou exekutorskou kanceláří, kterou mají prověřenou z hlediska kvality, úspěšnosti a kapacity.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat