Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kdo stál v čele Nejvyššího soudu? Od základů jej vybudoval Otakar Motejl

Právo

  11:00
PRAHA - Nejvyšší soud měl dosud čtyři předsedy: dva muže a dvě ženy. Pátým je Petr Angyalossy. Co bylo pro éru jeho předchůdců typické? Na co nejvíce vzpomínají?

Otakar Motejl (16.08.2004 ). foto: Lidové noviny

Zemanovi jsem nic neslíbil, nemusím být sympatický úplně všem, uvedl nový šéf Nejvyššího soudu Angyalossy

Historie současného Nejvyššího soudu (NS) se začala psát v prvním roce samostatné ČR. NS vznikl 1. ledna 1993 jako nástupce o den dříve zaniklého československého nejvyššího soudu.

Motejlův „táborový oheň“

NS téměř z ničeho, na zeleném drnu, jak se říká, založil respektovaný obhájce disidentů Otakar Motejl. Jelikož před deseti lety zemřel, ocitujme jeho vzpomínky na tu dobu z knižního rozhovoru, který s ním v roce 1999 vedla novinářka Jana Klusáková.

„Nejvyšší soud jsem budoval od základu, začínal jsem s šesti lidmi a celý podnik se rozbíhal pomalu v přátelství lidí z Prahy i z Brna, kteří si vzájemně pomáhali. Byla to milá rodinná instituce vzájemné úcty a spoléhání. Jenže počet zaměstnanců postupně narůstal. Přicházelo tam mnoho nových lidí a ti už nectili ten ‚táborový oheň‘, který jsme kdysi zapálili,“ vzpomínal Motejl.

Když v roce 1998 z NS odešel vést do vlády Miloše Zemana resort spravedlnosti, měl v té době jím založený soud už 160 soudců.

Bývalí předsedové Nejvyššího soudu.

Motejlovou nástupkyní se stala Eliška Wagnerová. NS vedla tři a půl roku. Na kterou zlomovou událost z doby, kdy stála v jeho čele, vzpomíná ona?

„První se dostavila záhy po mém jmenování. Podařilo se mi přimět soudce trestního kolegia respektovat kasační nálezy Ústavního soudu (ÚS). Jinými slovy, od počátku jsem se snažila o větší průnik ústavních principů do interpretace podústavního práva,“ vzpomíná dnes Wagnerová.

Za její éry také do ČR začali přijíždět soudci z ostatních evropských států. Mapovali tu a pojmenovávali problémy tehdejší české justice. Soudcům byli k dispozici ke konzultacím a radám.

„Prosadila jsem také, aby u NS začali působit asistenti. A rozhodla jsem uveřejňovat veškerou judikaturu NS na jeho webových stránkách. Aby si sama praxe vybrala, které judikáty jsou pro ni nejpřiléhavější. Do té doby je vybírala občanskoprávní a trestní kolegia NS,“ dodává Wagnerová.

Brožová vyhrála nad Klausem

Prvním předsedou, jehož spory s prezidentem republiky řešil ÚS, byla Iva Brožová. Klaus jí jako druhého místopředsedu najmenoval Jaroslava Bureše. ÚS však jeho jmenování zrušil jako neplatné. Brožová totiž k němu coby předsedkyně NS nedala Klausovi předchozí souhlas.

Exkluzivní anketu Právník století vyhrál Otakar Motejl. Hlas mu dala třetina respondentů

„Zlomovou událostí pro NS i celou justici určitě bylo mé odvolání z funkce prezidentem Klausem. I to pak jako porušující princip nezávislosti soudní moci následně zrušil ÚS, čímž vymezil základní pravidla pro vztah mezi mocí soudní a výkonnou,“ vzpomíná Brožová.

Dodává, že se v roli předsedkyně NS snažila, aby soudci u NS nazírali na právo hodnotově. „Chtěla jsem změnit jak zažitý pozitivismus, tedy lpění na doslovném textu zákona, tak i formalismus vyznačující se přeceňováním procesních pravidel,“ dodává.

Šámal zpřesnil výběr soudců

„V roce 2017 jsme vytvořili pravidla pro výběr kandidátů na soudce NS. Za mého působení přišli takto na NS dva soudci,“ vyzdvihuje to nejdůležitější ze své éry Pavel Šámal. Do té doby byla tato pravidla spíš zvyková.

Za Šámala byla též dokončena dostavba NS a smírně vyřešena platová válka soudců se státem.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...