Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo vytvoří projekt ‚nové Masaryčky‘? Bude v něm i unikátní zastřešení

Ekonomika

  14:20
PRAHA - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) hledá projektanta pro modernizaci Masarykova nádraží v Praze. Součástí projektu, který by měl být dokončený v roce 2021, je mimo jiné i nadchod přes kolejiště spojující ulice Opletalovu a Na Florenci nebo nový příchod k vlakům z těchto ulic.

Vizualizace zastřešení Masarykova nádraží v Praze. foto: Sudop Praha/Jakub Cigler Architekti

Zakázku na vypracování projektu odhadla správa železnic na zhruba 13,5 milionu korun. O studii, která určila novou podobu Masarykova nádraží, jako první infromoval server Lidovky.cz už před několika týdny.

Výstavbou nového nadchodu vznikne nejkratší propojení tří významných bodů - Hlavního nádraží, Masarykova nádraží a autobusového nádraží Florenc.

Lidé budou chodit nad vlaky. 'Masaryčka' získá unikátní střechu, propojí centrum Prahy

„Z hlediska urbanistického bude odstraněna bariéra mezi pražskými čtvrtěmi, která vznikla v polovině 19. století výstavbou železniční stanice, a s tím související narušení historické urbanistické struktury města,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Možnost překonat kolejiště Masarykova nádraží pomocí nadchodu otevřela podoba nedaleké komerční čtvrti, kterou zde plánuje postavit finanční skupina Penta. Železničáři dříve preferovali spíše vybudování podchodu pro pěší.

Vizualizace zastřešení Masarykova nádraží v Praze.
Vizualizace zastřešení Masarykova nádraží v Praze.

Samotná nádražní budova na Masarykově nádraží ale zůstala i při loňském masovém převodu nádraží původnímu vlastníku, kterým jsou České dráhy.

Důvodem byl právě nedokončený projekt komerční výstavby na původních pozemcích ČD a předpokládalo se, že Masarykovo nádraží dráhy na SŽDC převedou později.

Nyní ale dopravce od záměru prodeje budovy ustoupil a připravuje její další rekonstrukci. Výpravní budova tak má sloužit jako výkladní skříň Českých drah a zároveň si od jejího vlastnictví společnost slibuje konkurenční výhodu v budoucích soutěžích na dopravce jezdícího na pražské letiště.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!