Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když zrušíte parkoviště, vraťte sochu Radeckého, zní od poslanců. Omezení mandátu, tvrdí jiní

Ekonomika

  12:05
PRAHA - Poslanci přijdou prvního července o parkoviště přímo u sněmovny. Na Malostranském náměstí měli oni a další kolegové z této instituce vyhrazeno 42 míst. Jak moc jim vadí, že přišli o část stání pro svá auta? Přečtěte si nejzajímavější reakce z ankety severu Lidovky.cz.

Malostranské náměstí v plné kráse. Bez aut by ta okolní architektura nevynikla. foto:  Petr Topič, MAFRA

Po zrušení parkoviště zbude sněmovně ještě 153 dalších vyhrazených stání - v podzemních garážích, na ulicích v okolí poslaneckého sídla či pod ubytovnou v Nerudově ulici. O odstranění parkoviště na Malostranském náměstí rozhodli pražští radní, kteří chtějí v místě vytvořit společenský prostor.

Co vyplynulo z ankety mezi poslanci si přečtěte zde. Zde jsou vybrané názory českých zákonodárců.

Petr Bendl, ODS

Značně to zkomplikuje pracovní život každého, kdo dojíždí nejen do sněmovny. Chápu to celé trochu jako škodolibý zlý úmysl, neboť to nikomu nijak moc nepomůže a parkovacích míst v centru Prahy ubude. Tleskají tomu ale určitě provozovatelé ostatních placených parkovišť, kteří se mohou těšit na větší zisky.

Auta poslanců pod dohledem.

Markéta Adamová, TOP 09

Ačkoliv sama parkování využívám, tento záměr podporuji. Myslím si, že plán na revitalizaci Malostranského náměstí je smysluplný. Takto historické náměstí, které de facto tvoří centrum Malé Strany, si zaslouží více než jen sloužit jako parkoviště. Nicméně parkování by měli mít poslanci zajištěno jinou formou, což je teď úkolem pro kancelář sněmovny. Garážových míst přímo v budově je žalostně málo

Josef Vondrášek (nestr. Za KSČM)

Rušit by se určitě nemělo. Stačí udělat odpovídající chodník, aby se lidé nemuseli promotávat mezi auty. Znamenalo by to malé zmenšení kapacity parkoviště. Nechápu, jak někdo může plánovat zrušení fungujícího zlatého dolu.

Augustin Karel Andrle Sylor (Úsvit - Národní koalice)

Jezdím z 99 procent vlakem, tak se mě to příliš netýká. Nicméně doufám, že když už bude parkoviště zrušeno, vrátí se na náměstíalespoň socha maršála Radeckého.

Chceme nová místa pro auta, žádali poslanci. Zamlčeli, že mají 41 dalších

Ladislav Velebný (ČSSD)

Je to naprostý nesmysl. Vedení sněmovny musí vyvinout větší úsilí k zachování možnosti parkovat na Malostranském náměstí.

Olga Havlová (Úsvit – Národní koalice)

Jako turista bych ocenila krásný parčík. Z hlediska poslance je to pro mne parkoviště nutnost. A ne jenom pro mne, ale i pro návštěvy, které za mnou přijíždí z celé republiky na různá jednání a semináře. Většinou jsou to lidé, kteří Prahu neznají a nedovedu si představit, kde by auta nechali a jak by je hledali. Rovněž za námi jezdí spousta zdravotně hendikepovaných, kterým vyřizujeme zvláštní kartičky na parkovaní, tak už si vůbec nedovedu představit, kde bychom jim umožnili parkovat. Aut přibývá a parkovací místa se ruší. A zrušit parkování poslancům a nemít náhradní řešení je pro mne zcela nepochopitelné. U každé továrny, marketu mají občané možnost parkovat. Parkovat u sněmovny není žádná výhoda, ale nutnost.

JAK PARKUJÍ POSLANCI

Jak často využíváte stání vyhrazená pro sněmovnu?

 • Často - 46 %
 • Občas - 28 %
 • Vůbec (nebo zcela výjimečně) - 26 %

Míváte tam problém se zaparkováním?

 • Ano - 12 %
 • Ne - 58 %
 • Výjimečně - 30 %

Souhlasíte se zrušením parkoviště na Malostranském náměstí?

 • Ano - 32 %
 • Ne - 41 %
 • Souhlasím, ale je třeba najít náhradu - 27 %

V anketě odpovědělo 84 ze 200 poslanců.

Jiří Koubek (TOP 09)

Kultivace veřejného prostoru je žádoucí. Ideální by bylo v červenci vyhnat z Malostranského náměstí auta a v říjnu po skončení hlavní turistické sezóny zahájit rekonstrukci náměstí. Nastane ovšem jen bod první. Připravovaná proměna, kterou se zastánci ohání, je pouze ve fázi studie. Není projekt, není zhotovitel. Zůstane tedy náměstí bez aut, nic hezkého se nestane. Polovičaté, hloupé řešení. Škoda, mohlo to být krásné, kdyby ovšem Praha chtěla.

Vlastimil Gabrhel (ČSSD)

Sám jej nevyužívám. Nicméně jako starosta Znojma vím, jak velkým problémem je parkování v historických částech města. Zrušení parkoviště na Malostranském náměstí je nejhorším strategickým rozhodnutím, jaké může nastat. Věc by se měla řešit koncepčně, měla by existovat alternativa. Na zrušení parkoviště podle mě doplatí místní občané.

Stanislav Huml (ČSSD)

Zrušení parkoviště na Malostranském je obecně chyba. Jezdí k nám i návštěvy, které teď nebudou mít kde zaparkovat.

Milan Brázdil (nestr. Za ANO)

Zrušit, proč ne, jen je třeba spočítat, zda bude pro poslance dostatečná kapacita pro parkování jinde. Nemít kde parkovat znamená omezení výkonu mandátu při hlasování. A před zrušením je nutné mít předem jasno, co tam bude potom. Aby nakonec to parkoviště nebylo to nejlepší, co tam může být.

Architekti vypracovali 40 návrhů, podle nichž by se mohlo v budoucnu proměnit...
Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval...

Jiří Koskuba (ČSSD)

Jsem Pražan a jede mi tam metro. I když zvláště po nočních jednáních by se mi auto tuze hodilo. Ale ony i podzemní garáže nejsou na mnohé dnešní vozy – nevejdou se. Praze a hlavně Malé Straně zrušení parkoviště jistě pomůže. Navíc pomník maršála Radeckého by se vrátit měl.

Mezi námi, tradice netradice, nechápu, proč se parlament tísní pod Hradem. A ne v původní budově Federálního shromáždění. Už kvůli těm děsně nepohodlným lavicím a stolkům, které zaplní pouhé pouzdro na brýle. Ale uznávám, že využití budovy bývalého parlamentu pro Národní muzeum je smysluplnější.

Miloslava Rutová (ANO)

Osobně jezdím do sněmovny ze svého bydliště v Plzni vlakem a v Praze hromadnou dopravou. Bydlím i v blízkosti sněmovny, takže parkoviště na Malostranském náměstí nevyužívám. Byla bych ale ráda za jeho zachování, protože mnozí moji kolegové bydlí v různých částech města, jednání sněmovny často končí i pozdě večer a autem se dostanou domů dříve než MHD.

Anketa mezi poslanci: Zrušení parkoviště je pro nás problém. Potřebují náhradu?

Josef Nekl (KSČM)

Jsem přesvědčen, že to není dobrý nápad. Díky nedostatku parkovacích míst v centru Prahy to poškodí především její obyvatele a návštěvníky. Pokud si všímám, parkují zde především turisté a lidé spojení s touto oblastí: podnikatelé, zaměstnanci provozoven služeb na Malostranském náměstí, zaměstnanci a studenti matematicko-fyzikální fakulty, zaměstnanci sněmovny a tak dále. Část vyhrazených míst pro poslance je využívaná jen v době zasedání sněmovny. Od kolegů jsem slyšel, že se mnohdy stane, že zaparkovat nemohou, protože je obsazeno ostatními uživateli, žádným způsobem spojenými s poslaneckou sněmovnou. Tím chci naznačit, že parkoviště není pro poslance, jak někteří novináři rádi matou veřejnost.

Martina Berdychová (za ANO)

Zrušení parkoviště vítám. Veřejná prostranství, zejména náměstí by měla sloužit k setkávání lidí, ne automobilů. Navíc jsme v historickém centru města, kde by parkování rozhodně prioritou být nemělo. Sledovala jsem návrhy na revitalizaci náměstí, byly zajímavé. Nevím, jaký zvítězil. Určitě ale změna náměstí, na náměstí bez aut, bude pro mne osobně změnou příjemnou a smysluplnou.

Petr Adam (Úsvit – Národní koalice)

Je to dle mého názoru schválnost místních úředníků vůči institutu parlamentu. Pokud jim skutečně jde o řešení zoufalého stavu možností parkování v samotném městě, pak by měli přijít se skutečně koncepčním řešením. Takto situaci pouze zhorší. Ne poslancům, proti kterým se vede (mnohdy z dobrých důvodů) prazvláštní kampaň, ale především hostům sněmovny a samotných poslanců.

Autor: