Nejčerstvěji ji předvedla při převzetí loterijní společnosti Sazka, které včera společně s podnikatelem Karlem Komárkem dokončila.
Model je prostý: PPF ve spojení s Komárkem nejdříve nakoupila největší porci pohledávek za zadluženou loterijní firmou, následně Sazku dotlačila do konkurzu, ovládla věřitelský výbor a ve výběrovém řízení nakonec podala nejvyšší nabídku, konkrétně 3,81 miliardy korun.
ČTĚTE VÍCE K SAZCE: |
S protesty České spořitelny, která je rovněž věřitelem Sazky, a nesouhlasem konkurenta v souboji o Sazku, společnosti Penta, si PPF nedělá hlavu. "Jsme přesvědčeni, že postup insolvenčního správce je v pořádku a že zrušení smlouvy nehrozí," uvedl mluvčí PPF Milan Tománek.
Sazka nebyla první
Agresivní přístup k byznysu nepoužila PPF jen u Sazky, podobně se na konci loňského roku chovala i při nepřátelském ovládnutí developerské společnosti ECM Milana Janků.
Velké projekty, které PPF v ČR nezískala
|
Petr Kellner prostřednictvím své investice stál také za letošním převzetím jednoho z největších českých speditérů CS Cargo od zakladatelů firmy Marka Lehečky a Petra Zvěřinského. Nyní je CS Cargo ve správě firmy Tuffieh Funds bývalého vysokého manažera PPF Jana Blaška.
Získáním Sazky skupina opět rozšířila záběr svého podnikání, kterým původně byly finanční služby.
Bude další Unipetrol?
Vzhledem k apetitu PPF je možné, že Sazka nebude na dlouho posledním příkladem její akviziční strategie. Podle informací Lidových novin by mohla být dalším tuzemským cílem společnost Unipetrol.
PPF se o akcie veřejně obchodovaného Unipetrolu živě zajímala již v minulosti, nyní její zájem mírně ochladl, ale pokud by se naskytla příležitost, byla by velmi rychle ochotna o převzetí petrochemického gigantu jednat.
O co skupina usiluje
|
Podle informací Lidových novin je na trhu 15 až 17 procent akcií této firmy, ke kterým se PPF může prostřednictvím některého ze svých obchodních partnerů dostat. Současným majoritním vlastníkem je však polský PKN Orlen, jehož majetková struktura je velmi nejasná. To ztěžuje i eventuální převzetí firmy.
Energetika je jeden ze sektorů, kde PPF za poslední dva roky výrazně posílila, a to vstupem do Energetického a průmyslového holdingu. Firma, kterou PPF ze 40 procent vlastní, se stále poohlíží po nových akvizicích a má velkou příležitost pro růst. Již nyní je druhým největším výrobcem elektřiny v Česku.
Domy a silnice
Další oblastí, ve které je PPF stále aktivnější, je realitní výstavba v Praze. Firma ovládla lukrativní pozemky na Vítězném náměstí, kde chce stavět kanceláře a obchodní centrum, vlastní pozemky v miliardové hodnotě na Trojmezí, na Chodově chce stavět administrativní centrum, jehož součástí má být největší česká budova.
Nezapomíná ani na finanční služby. Česká pojišťovna, díky které Petr Kellner vybudoval své impérium, ztrácí pozici a v blízké době by mělo dojít k pokusu restartovat její byznys. V řádu dní má skupina spustit také Air Bank, banku pro mladou klientelu.
Co PPF v Česku ovládá
|
Zcela separátní oblastí, na kterou by se PPF ráda soustředila, je podle informací Lidových novin spolupráce se státem při výstavbě dálnic. Takzvané PPP projekty současní politici na rozhodujících místech příliš nepodporují, přesto pro investory typu PPF jsou i vzhledem k rozložení rizik velmi zajímavé. A to i svou velikostí. Deset miliard korun je řád, ve kterém se u takových projektů počítat teprve začíná.