Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PPF dokončila nákup Škody Transportation. Generálním ředitelem se stane Petr Brzezina

Ekonomika

  13:10aktualizováno  13:38
Praha - Skupina PPF dokončila nákup sta procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s její činností. V souvislosti s uzavřením transakce udělala několik personálních změn ve vedení společnosti. Petr Brzezina přebírá funkci generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti, informovala PPF ve středu.

Vlak InterPanter Českých drah z dílny Škody Transportation (ilustrační snímek). foto: ČD

Skupina PPF dokončila nákup sta procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s její činností. V souvislosti s uzavřením transakce udělala několik personálních změn ve vedení společnosti. Petr Brzezina přebírá funkci generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti, informovala ve středu PPF.

V představenstvu společnosti zůstávají dosavadní členové vrcholového vedení Škody Transportation Tomáš Ignačák a Zdeněk Sváta a ředitel společnosti Škoda Electric Jaromír Šilhánek. Představenstvo jako pátý člen doplní finanční ředitel Jan Menclík.

Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera působí v bankovnictví a finančních službách, telekomunikacích, biotechnologiích, pojišťovnictví, nemovitostech a zemědělství. Je aktivní v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe.

Vlak InterPanter Českých drah.
Nová šestivozová souprava metra NěVa, kterou do Pterohradu dodala plzeňská...

Brzezina pracoval na několika manažerských pozicích v mezinárodní technologické společnosti ABB v ČR, ve Švédsku a Belgii. Poté strávil čtrnáct let v mezinárodním koncernu Alstom v Německu a Česku, kde na pozici generálního ředitele měl na starost západní a později východní Evropu. V letech 2008 až 2015 byl prezidentem Alstomu pro ČR a Slovensko se zaměřením na transport a energetická zařízení. Pracoval také v General Electric a od roku 2016 působil jako předseda představenstva a generální ředitel stavební společnosti OHL ŽS, která pod jeho vedením prošla reorganizací.

Podle ředitele pro strategické projekty skupiny PPF Ladislava Chvátala, který je zároveň novým předsedou dozorčí rady společnosti, je Škoda Transporation silná značka s dlouhou tradicí, která má jméno po celém světě. „Zároveň zde máme obrovskou přidanou hodnotu v lidech, v jejich technických znalostech a zkušenostech. Věříme, že Škoda má při správně zvolené strategii, efektivním řízení a při využití našich mezinárodních zkušeností dobrou budoucnost,“ uvedl.

Mezi zájemci o převzetí Škody Transportation byl skoro rok za favorita považován největší výrobce kolejových vozidel na světě, Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) z Číny. Poté do hry vstoupil konkurenční německý Siemens. Na začátku listopadu pak česká média také s odvoláním na nejmenované zdroje přišla s informací, že Škodu Transportation koupí Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, nakonec se však stala kupcem Kellnerova PPF.

Škoda Transportation a investiční skupina PPF.

Škoda Transportation - Skupina je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy.

- Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric, která je největším evropským výrobcem trolejbusů, a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll. V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.

- Firma byla zapsána do obchodního rejstříku 1. března 1995 jako Škoda Dopravní technika, od prosince 2004 působí s nynějším názvem. V roce 2010 se vlastníkem Škody Transporation stala Škoda Holding, o rok později společnost Skoda Industry se sídlem na Kypru, která se v roce 2013 přejmenovala na CEIL. Nyní ji ovládla skupina PPF.

- Společnost má základní kapitál 3,15 miliardy korun.

- Skupina zaměstnává zhruba 5300 lidí.

- Předloni skupina vykázala meziroční pokles tržeb o 14 procent na 15,7 miliardy korun, ale téměř trojnásobný nárůst čistého zisku na 1,571 miliardy. Podle serveru iHNED.cz vyplatila Škoda Transportation majitelům od roku 2011 na dividendách 19,7 miliardy korun, což je víc, než za tu dobu činil čistý zisk. Do výzkumu a vývoje každoročně investuje zhruba miliardu korun.

- Skupina vyrábí například moderní nízkopodlažní tramvaje, které v poslední době dodala mimo jiné do Helsinek, Bratislavy, Prahy či tureckého města Eskişehir. Vyrobila také dvoupodlažní vozy pro finskou železnici, soupravy metra pro Petrohrad, lokomotivy pro německé dráhy Deutsche Bahn a vlakové jednotky pro slovenského dopravce Železničná spoločnosť Slovensko. Trolejbusy skupina nyní dodává například do Litvy či do Chomutova.

PPF: - Investiční skupina působí v bankovnictví a finančních službách, v oblasti telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti i zemědělství. Působí v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe.

- Portfolio PPF zahrnuje: Home Credit, PPF banka, Air Bank (vše bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), Polymetal International (těžba zlata a stříbra), RAV Agro (zemědělství), PPF, a.s (poradenství PPF Group i společnostem ve skupině), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění), Bestsport (vlastník pražské O2 areny) a další.

- Skupina PPF v posledních letech investovala do telekomunikací, průmyslu i médií. Nedávnou například oznámila koupi balkánských aktivit operátora Telenor za asi 71 miliard korun, což patří k největším obchodům PPF. V ČR v lednu 2014 převzala Telefónicu Czech Republic, loni v listopadu podepsala smlouvu o koupi Škody Transportation a letos v únoru se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group a získá i zbylých pět procent od firmy Eastern European Media Holdings.

- PPF v minulosti ovládala například Českou pojišťovnu, kterou později vložila do společného podniku s italskou pojišťovnou Generali (ta nakonec podíl PPF ve skupině Generali PPF Holding odkoupila). Skupina PPF v ČR ovládala například i televizi Nova, měla podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) či v loterijní společnosti Sazka.

- PPF vznikla v září 1991 jako Správa prvního privatizačního fondu a.s. (Správa PPF) a založila pro první vlnu kupónové privatizace čtyři fondy. U zrodu PPF stáli podnikatelé Petr Kellner a Milan Vinkler (ten později společnost opustil) a podnik Sklo Union Teplice. Po úspěchu v obou kolech kupónové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding.

- PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídící strukturu v Nizozemsku. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterodamu.

- Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. je Petr Kellner.

- Skupina celosvětově zaměstnává 155.000 lidí, z toho v Česku téměř 9000 zaměstnanců.

- PPF loni v prvním pololetí stoupl čistý zisk o 18 procent na 7,5 miliardy korun (283 milionů eur). Celková aktiva skupiny vzrostla k 30. červnu 2017 meziročně o 29 procent na 890 miliard Kč (34,8 miliardy eur).

Autor: