Dostavba Dukovan má v Koreji podporu od všech politiků, řekl ministr Vlček

  10:39aktualizováno  11:37
Ministr průmyslu Lukáš Vlček se minulý týden setkal v Soulu se zástupci jihokorejské společnosti KHNP, úřadujícím prezidentem a premiérem i se zástupci opozice. Projekt dostavby Jaderné elektrárny Dukovany, který by měla obstarat právě firma KHNP, má podle něj v Koreji všeobecnou podporu. Česká strana prosazuje zapojení českých firem do projektu na úrovni šedesáti procent. Ministr Vlček nově požaduje garanci ve výši třiceti procent ještě před podpisem smlouvy.

„Vnímáme tu situaci, že jsou zde pochyby. Ptali jsme se proto, zda má tato zakázka století podporu. A jak od úřadu prezidenta, premiéra i opozice zaznělo, že projekt podporu má. Dobrá zpráva tak je, že můžeme rozptýlit informace, co se tu objevují,“ uvedl Vlček na tiskové konferenci.

Jihokorejská společnost KHNP uspěla loni v jaderném tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou firmou EDF. Zatím se řeší stavba dvou reaktorů v Dukovanech, první z nich by měl být hotový v roce 2036.

Česká strana dlouhodobě požaduje zapojení českých firem do výstavby nových jaderných bloků na úrovni šedesáti procent. Kvůli tomu vedl ministr Vlček i jednání s korejskou stranou minulý týden v Soulu. Tento závazek však nebyl součástí zadávacích podmínek tendru, odporovalo by to totiž unijním pravidlům. Závazek nebude součástí ani samotného kontraktu o stavbě. O tom nyní jedná KHNP se společností ČEZ, která má soutěž na starosti.

Vlček opět potvrdil, že požadavek šedesáti procentní účasti českých firem je KHNP akceptován, nicméně česká strana chce jasně specifikovat podmínky, jak toho dosáhnout. Ministr však přišel s novým návrhem, aby ještě před samotným uzavřením podpisu kontraktu garantovala korejská strana 30procentní zapojení českých firem do projektu.

Společnost ČEZ, která má tendr na starosti, momentálně jedná s korejskou firmou o podobě finální smlouvy. Podle původních plánů měla být podepsána do konce letošního března. „Smlouva k tomuto datu připravena bude, nicméně její podpis se zřejmě posune,“ připustil pro iDNES.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ministr Vlček však podobné obavy vyvrací. „Nemám od Korejců informace, že by mělo dojít k nějakému posunu,“ sdělil pro iDNES.cz. Jak dodal, zatím vše pokračuje podle plánu.

Na dotaz, zda se neobává výsledku odvolání francouzské společnosti EDF, která v českém jaderném tendru loni neuspěla a s výtkami se poté obrátila na Evropskou komisi, Vlček odpověděl: „Je to určitá komplikace, kterou musíme překonat. Ale tak, jako jsme překonali jiné komplikace, tak věřím, že i tuto věc ustojíme.“ Jak dodal, je to však hlavně otázka na ČEZ jako investora.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by měl ČEZ podle rozhodnutí vlády jednat s Korejci také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

Autor: