Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U diváků vyhráli Mimoni. Česká kina slaví největší návštěvy za pět let

Ekonomika

  12:31
PRAHA - V loňském roce přišlo do tuzemských kin 12 958 099 diváků, nejvíce od roku 2010. Provozovatelé kin zaznamenali rekord z hlediska tržeb, když diváci v jejich pokladnách nechali téměř 1,67 miliardy korun. Nejnavštěvovanějším filmem loňského roku se stali animovaní Mimoni.

Filmoví hrdinové ze snímku Mimoni. foto: Archiv

Divácky nejúspěšnější český film Život je život se podle Unie filmových distributorů (UFD) umístil až na začátku druhé desítky žebříčku návštěvnosti.

„Rok 2015 byl silný hlavně díky zahraničním blockbusterům, které lidé zatoužili vidět na velkém plátně. Určitý podíl na úspěchu bude mít ale také příznivý vývoj naší ekonomiky, díky němuž si mohou lidé dovolit návštěvu kina častěji,“ uvedl Marek Jeníček, managing director největší distribuční společnosti v ČR CinemArt.

Nejnavštěvovanějším filmem loňského roku se stali animovaní Mimoni. Na animovaný příběh těchto žlutých mužíků přišlo bezmála 831 tiísc lidí, tržby činily téměř 109,9 milionu korun.

Následuje erotický snímek Padesát odstínů šedi, jež v kinech zhlédlo přes půl milionu lidí. Na třetím místě je stále promítaný velkofilm Star Wars: Síla se probouzí, který do konce roku 2015 navštívilo více než 478.000 diváků.

Nejnavštěvovanější český film Život je život je s 258 tisíc diváky na 12. místě žebříčku návštěvnosti. Na domácí tituly dorazilo vloni o 368 tisíc diváků méně než v roce 2014. Letošní rok by měl být podle filmařů z hlediska tuzemské tvorby úspěšnější.

Do kin právě vstupuje Lída Baarová, v prvním čtvrtletí pak ještě přijde pohádka Řachanda s Bolkem Polívkou nebo Teorie tygra s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou.

Nejvyšší podíl na českém distribučním trhu má společnost CinemArt s 38 procenty, následuje Falcon (25,4 procenta). Průměrná cena vstupenky činila 124,47 koruny. UFD vykazuje průměrnou cenu vstupenky a celkovou tržbu včetně DPH a poplatku z kinematografického představení.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat