Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi milují Chorvatsko. Loni tam opět vyrazilo nejvíce turistů, 850 tisíc

Ekonomika

  10:17
Praha - Chorvatsko loni posílilo pozici nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů. V roce 2017 tam vyrazilo na delší cestu 850.000 lidí, meziročně o tři procenta víc. Nejvíc stoupl zájem českých turistů o Bulharsko a Egypt, naopak do Francie vyjelo méně lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Chorvatsko (ilustrační foto)

Chorvatsko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Chorvatsko žebříčku vévodí posledních 20 let, z výjimkou roku 2015 kdy ho přeskočilo Slovensko. Na druhé místo se loni posunula Itálie, kam zamířilo 636.000 českých turistů, což bylo ve srovnání s předchozím rokem o 15 procent víc. Třetí je Slovensko s počtem 615.000 delších cest. Nejvíce v roce 2017 stoupl zájem Čechů o dovolenou v Bulharsku, kam vyrazilo 214.000 českých návštěvníků, historicky nejvíc. V porovnání s rokem 2015 jde podle statistiků o nárůst o 124 procent. V Egyptě strávilo dovolenou 245.000 lidí, v porovnání s rokem 2015 o 111 procent víc. U Francie, podobně jako u Turecka či Tuniska, statistici pro nízký počet cest, údaje za rok 2017 neuvedli.

„Rok 2017 byl ve znamení návratu Egypta, který byl vůbec nejrychleji rostoucí destinací. Letos vidíme stejný trend u Turecka, kde meziročně roste zájem ve stovkách procent. Turecko bude letos patřit spolu s Řeckem a Španělskem mezi top tři nejvyhledávanější destinace,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného roste zájem o Bulharsko už několik let. „Loni se počet českých turistů mířících do Bulharska dostal na historické maximum, podle současné poptávky však očekáváme, že tento rekord letos opět padne,“ dodal.

Letadlem Češi cestují nejméně z celé EU, preferují auta

Na prvních třech příčkách žebříčku jsou země kam lidé jezdí hlavně autem. Publikace ČSÚ Česko v mezinárodním srovnání uvádí, že Češi létají na dovolenou letadlem téměř nejméně z celé Evropské unie. Méně využívají leteckou dopravu pouze Rumuni. Letadlo preferuje jen 9,9 procenta Čechů, naopak autem cestuje 73,8 procenta, což je zase téměř nejvíce v EU.

„Podle dosavadní poptávky odhaduji, že letos se poměr leteckých zájezdů vůči vlastní dopravě výrazně zvýší, ekonomika funguje, lidé mají více peněz a dopřávají si nejen více zájezdů ročně, kvalitnější hotely, ale také stále častěji volí leteckou dopravu,“ řekl Šatný.

Zájem je také o Turecko

Podle cestovních kanceláří se Turecko v letošních předprodejích letních zájezdů vrátilo do první trojky nejžádanějších destinací. Výrazně také vzrostl zájem o Bulharsko a Egypt. Nejpopulárnější destinací u leteckých dovolených je nadále Řecko. Zájem o „first minute“ zájezdy vzrostl proti loňsku o více než polovinu. ERV pojišťovna předpokládá, že 45 až 50 procent kapacit CK bude letos prodáno právě v rámci prodejů first-minute. V létě tak bude nabídka zájezdů omezená.

Na českém trhu působí celkem 850 pojištěných cestovních kanceláří. Tržby CK na českém trhu se v posledních letech pohybují kolem 50 miliard korun.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat