Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Ekonomická obnova bude rychlejší tam, kde není zavedené euro

Ekonomika

  16:15
PRAHA - Ekonomická obnova zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky, bude po krizi rychlejší než v západoevropských zemích. Prohlásil prezident Václav Klaus na pondělní přednášce think-tanku Prague Twenty, která do Prahy přivezla také bývalého guvernéra centrální banky Izraele a současného šéfa společnosti JP Morgan profesora Jacoba Frenkela.

Prezident Klaus připřednášce na Prague Twenty foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Podmínkou rychlejšího ekonomického zotavení je podle prezidenta  racionální a rychlé vyřešení problémů veřejných financí, tedy vysokých rozpočtových schodků.

Problémem řady středoevropských zemí je podle Klause mimo jiné to, že po přechodu z komunismu převzala evropský sociální model. Tento model byl podle Klause ve středoevropských zemích zaveden částečně proto, že jej lidé chtěli, a částečně kvůli členství v Evropské unii. "Tento model není přitom přátelský k ekonomickému růstu. Je více statický než dynamický a více se orientuje na stabilitu," uvedl prezident.

Krize byla podle Klause do střední a východní Evropy importována, ale zároveň ukázala v plné síle strukturální problémy ekonomik. Její dopad byl na jednotlivé státy regionu rozdílný. Podle Klause to záviselo kromě dalších faktorů na velikost země a velikosti jejího vnitřního trhu. "Pro větší zemi je jednodušší odvrátit krizi, než pro typickou malou ekonomiku závislou na exportu," uvedl.

Euro podle prezidenta odeznívající hospodářskou krizi přežije. "Ale jeho dlouhodobá krize bude pokračovat a budeme za tento experiment platit velkou cenu," uvedl. Zdůraznil také, že přijetí eura pro Českou republiku není v této situaci v žádném případě aktuálním tématem.  Existence jednotné evropské měny je navíc podle Klause důvodem, proč je v Evropě slabý ekonomický růst.

"Přechodem k euru jednotlivé země ztratily měnovou politiku a možnost reagovat na rozdílné ekonomické podmínky," uvedl. Navíc se podle něj nyní ukazuje, že kvůli euru nebyly země eurozóny skrze vývoj ekonomiky dostatečně varovány před rozpočtovými problémy.

Klaus se rovněž vyslovil pro restrukturalizaci Mezinárodního měnového fondu, který je podle něj "barbarskou organizací".

"Zvyšování jeho role, která je výsledkem krize, je špatná cesta. MMF je zodpovědný za zaváděná opatření, za která ale neponese zodpovědnost," uvedl.

Prague Twenty vznikl před více než rokem a klade si za cíl diskutovat zásadní ekonomické a společenské problémy.

Tento think-tank již do Prahy přivezl například profesora Martina Feldsteina, poradce ruského prezidenta pro zahraniční otázky Sergeje Karaganova, nebo profesora Harvardské univerzity Martina Feldsteina.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat