Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus musí vrátit peníze obviněnému Sisákovi. Proti jiným věřitelům by měl výhodu

Ekonomika

  12:20
PRAHA - Bývalý český prezident Václav Klaus musí vrátit 400 tisíc korun podnikateli obviněnému z korupce. Zní to jako začátek špatného vtipu, ale navzdory nadsázce jde o tvrdou realitu.

Exprezident Václav Klaus. foto:  Dan Materna, MAFRA

Reakce Institutu Václava Klause

"Soud podle našeho názoru nepochopil podstatu celého případu, a tak v tuto chvíli zvažujeme odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Argumentace nepravomocného soudního rozhodnutí dle našeho názoru nesprávně aplikuje příslušná ustanovení insolvenčního zákona. Případné pravomocné rozhodnutí v náš neprospěch budeme akceptovat, ale v tuto chvíli jsme přesvědčeni, že naše argumenty jsou natolik silné, že bychom s odvoláním měli uspět."

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), think-tank založený Václavem Klausem starším, musí vrátit peníze společnosti Via Chem Group, kterou ovládá kontroverzní podnikatel Petr Sisák, podle detektivů z bývalého protikorupčního útvaru hlavní organizátor údajné insolvenční mafie. Na případ upozornil i deník Právo.

Klausův CEP se do byznysu kolem krachujícího konglomerátu Via Chem Group namočil přes nechvalně proslulou brokerskou firmu Key Investments. Ta byla epicentrem jedné z největších korupčních polistopadových afér a její tři manažeři nyní čelí obžalobě pro několik trestných činů. CEP byl jedním z jejích prvních klientů a svěřil Key Investments, dle některých zdrojů též propojené se Sisákem, do správy své peníze. Broker ji za ně posléze nakoupil nelikvidní dluhopisy Via Chem Group v hodnotě 400 tisíc.

Sisákův Via Chem je nyní v insolvenci před Krajským soudem v Českých Budějovicích a dluží dvě miliardy korun. Jenže před tím, než vypluly na povrch jeho finanční problémy, vrátil Klausovu think-tanku peníze zpět. Ostatním věřitelům, mezi které patří radnice Prahy 10 a ještě donedávna také Praha 6 (ta svou pohledávku prodala) a další české radnice, ale nadále dluží až stamiliony korun.

Polle výroku soudu byla transakce mezi CEP a Via Chemem typickým upřednostňováním jednoho věřitele. Stručně řečeno, Klausův think-tank byl z nějakého důvodu zvýhodněn a musí peníze vrátit zpět.

„Bylo by prolomením právní jistoty všech věřitelů, aby soud v tomto řízení přijal závěr, že může existovat stav, ve kterém by nezajištění věřitelé mohli být uspokojeni ze sta procent,“ píše se v rozsudku soudu 15. září, který byl minulý týden zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Stejný názor vyslovili před soudem i státní zástupci, kteří se projednávání účastnili.

Petr Sisák.

Klausův CEP se k rozsudku na otázku LN před vydáním článku nevyjádřil. Ani jeho výkonný ředitel Jan Skopeček, mimo jiné člen výkonné rady ODS v daném termínu neodpověděl. Následně redakce obdržela vyjádření tiskového mluvčího, které příkládáme v boxu.

Pikantní zůstává, že exprezidentův think-tank bude vracet peníze společnosti, kolem které už delší dobou krouží policie. Právě tady se odehrál lednový zásah protikorupčních detektivů a státních zástupců, v rámci kterého obvinili čtrnáct lidí včetně zmíněného Sisáka a jeho dvorního advokáta Ivo Haly. Ti měli dle policie řídit organizovanou skupinu, která se snažila manipulovat insolvenčním řízením Sisákova Via Chemu.

Prezidentovi muži

Jeden z nejznámější českých pravicových think-tanků, Centrum pro ekonomiku a politiku, založil exprezident Václav Klaus a nadále je členem jeho správní rady. Společnosti Key Investments svěřil své peníze společnosti už v roce 2002. Tehdy byl ředitelem CEP Petr Mach, dnes šéf Strany svobodných občanů, a o zdánlivě bezvýznamnou makléřskou firmu se ještě nikdo příliš nezajímal.

Už tehdy se ale v bezprostřední blízkosti tajemného brokera Key Investments pohybovali Klausovi spolupracovníci. Včetně Klausova hradního kancléře Jiřího Weigla, který jistou dobu řídil londýnskou matku Key Investments. V Česku navíc onu londýnskou společnost zastupoval Robert Holman, později Klausem vybraný do bankovní rady ČNB. Oba byli v devadesátých letech členy dozorčí rady bankovního kolosu IPB.

Samotná Key Investments se později „proslavila“ tím, že ex-premiérovi Stanislavu Grossovi půjčila na peníze na výhodný nákup akcií Moravia Energo, na jejichž prodeji později pohádkově zbohatl (prodal je za 110 milionů korun). Následně vyšlo najevo, že Key Investments spravovala peníze řadě velmi lukrativních klientů ze státní správy, včetně několika radnic nebo energetické společnosti ČEZ. Do portfolia jim nakupovala dluhopisy spřízněných firem jako Via Chem Group. Zdaleka ne všichni pak dostali své peníze zpátky.

  • Zkrachovalá společnost Key Investments proslula tím, že spravovala peníze mnoha klientům ze státní správy. Namátkou radnici Prahy 6, Prahy 10 a Prahy 13, nebo třeba energetickému gigantu ČEZ. Těm pak prodávala dluhopisy spřízněných společností jako Via Chem Group, Borsay nebo E Side Property. LN už několikrát upozornily na to, že nitky chobotnice se mohou sbíhat u kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, který ovládá Via Chem Group a v souvislosti s touto společností byl také letos v lednu obviněn policií. Zároveň ale stojí za to si připomenout, kolik vysoce postavených politiků se kolem Key Investments v minulosti pohybovalo.
  • 1999. V Praze je založena společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou společností Efficient Investments, jejímž ředitelem se později stal Jiří Weigl, svého času hradní kancléř Václava Klause. V Praze londýnskou firmu v určitém období zastupoval Robert Holman, pozdější člen rady ČNB.
  • 2003–2009. Investiční portfolio Prahy 6, kterou řídil starosta Tomáš Chalupa (exministr za ODS a bývalý mluvčí Václava Klause), spravuje společnost Key Investments.
  • Březen 2008. Londýnská matka prodává Key Investments. Kupec je podle spekulací médií součástí koncernu Via Chem Group. Navenek za Key Investments vystupuje Vladimír Kroužecký, syn spolumajitele Sokolovské uhelné.
  • Podzim 2010. Objevuje se první problém ve správě aktiv. Key Investments se zpožďuje se splacením 140 milionů korun. O kauzu se začínají zajímat média.
  • Únor 2011. Vychází najevo, že prostřednictvím Key Investments nakupovaly cenné papíry také městské části Prahy 10 a 13. Posléze se ukázalo, že investovala i Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a také Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku.
  • Červenec 2011. Praha 13 řízená starostou Davidem Vodrážkou (ODS) získává od Key Investments zpět veškeré investice. Přišly z účtu advokáta Jana Pacovského, který byl spolu se Sisákem obviněn letos v lednu.
  • Leden 2012. Peníze od Key Investments, přibližně deset milionů korun, získává zpět Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku.
  • Červenec 2012. Společnost Key Investments krachuje. Následně se do insolvence dostává i Borsay a Via Chem Group. E Side Property, která vlastnila fotbalový stadion Slavie, se dodnes drží.
  • Duben 2013. Společnost Via Chem vyplácí 400 tisíc Centru pro ekonomiku a politiku. Transakci později napadnou někteří věřitelé firmy.
  • Leden 2016. Tehdejší protikorupční policie zasahuje v areálu ústecké chemičky Spolchemie (kterou vlastní Via Chem Group), v několika advokátních kancelářích a v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích. Hovoří se o insolvenční mafii a obviněno je 14 lidí.
  • Září 2016. Soud rozhoduje, že transakce byla neúčinná a CEP musí peníze vrátit Via Chemu.