Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus vetoval reformu penzí, ministr Drábek tomu nerozumí

Ekonomika

  10:47aktualizováno  11:53
PRAHA - Prezident Václav Klaus vetoval návrh zákona, který zavádí od příštího roku druhý pilíř důchodové reformy. K reformě podle něj totiž neexistuje potřebný konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti.

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. foto: ČTK

Jde přitom o zásadní změnu sociálního systému, která má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana, připomněla hlava státu ve zdůvodnění kroku na svých internetových stránkách. Klausovi vadí také spuštění reformy za nejisté ekonomické situace.

Drábek: Nerozumím tomu

„Nebudu se pouštět do odborné polemiky o nastavení a načasování důchodové reformy. Věcně ale skutečně nerozumím vetu teď a u této technické normy, když takový postup prezident neuplatnil u schvalování základních norem pro nastavení důchodové reformy před několika měsíci,“ vyjádřil se k rozhodnutí prezidenta ministr práce a sociálních věcí Jaroslav Drábek.

"Se změnou důchodového systému nesouhlasím ze zcela jiných důvodů, než parlamentní opozice," zdůraznil Klaus. Spolu se zákonem o pojistném na důchodové spoření dnes prezident vrátil také související novelizaci některých dalších zákonů. Sněmovna senátní veto obou norem přehlasovala 7. září. Poslanci by se mohli vrácenými předlohami zabývat na říjnové schůzi. Pokud Klausovo stanovisko přehlasují, od příštího roku by stejně platily.

Prezident tak v krátké době nynější vládě zkomplikoval život už po několikáté. Klaus v minulosti zákony týkající se důchodové reformy nepodepisoval. Jak připomněl na svých stránkách, "vzhledem k tehdejším obstrukcím opozice" je ale Sněmovně nevracel. "Dnes však nastala situace, kdy svůj postoj k navrhovaným změnám musím vyjádřit zcela jednoznačně," poznamenal prezident. Zdůvodnění adresoval v dopise předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).

Rebelové z ODS s prezidentem souhlasí

Rebelující poslanec ODS Tluchoř souhlasí s Klausem v tom, že důchodovou reformu nelze financovat ze zvyšování daní. Řešení se hledá, uvedl.

"Souhlasím s panem prezidentem, ze není možné dělat reformu současného důchodového systému aniž by na ni měl stát připravené prostředky. Podobně jako on, já a mí kolegové nechceme financovat důchodovou reformu ze zvyšovaní daní. Škodí to ekonomice i samotnému konceptu reformy," řekl poslanec Jan Florián.

Připomněl, že reformu odmítl Senát a ve Sněmovně znovu prošel těsnou většinou koalice. "Silové protlačení této klíčové změny parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích," míní Klaus.

Vetovaná novela má umožnit od příštího roku zavést takzvaný druhý pilíř důchodové reformy, kterou prakticky technicky dokončuje. Kromě státního systému by tak vzniklo i spoření na důchod u fondů. Podle vládního záměru by si do nich lidé mohli přesměrovat část svých sociálních odvodů, k nim by museli přidat ještě určitý obnos ze svého. Mohli by si tak na svůj účet u fondu převést částku ve výši tří procentních bodů ze sociálního pojištění.

KOMENTÁŘ:

K nim by přidali ještě sumu ve výši dvou procentních bodů ze svého. Vládní projekt důchodové reformy, a především právě její druhý pilíř má být podle Klause spuštěn v době, kdy finanční krize podlomila důvěru v dlouhodobé kolektivní investování a kdy se obdobné systémy ve světě dostaly do těžké krize a jsou zpětně znárodňovány. Spuštění reformy v takové situaci by podle něj bylo hazardem s důvěrou občanů, stabilitou důchodového systému a s veřejnými i soukromými financemi.

Kritika důchodové reformy

Obtížně odhadnutelné jsou podle Klause také dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá. "Jeho schodek se tím prohloubí. Financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné," dodal prezident.

Reformu kritizují i odbory. Také podle nich vysaje peníze z veřejného důchodového systému, takže budou chybět prostředky na penze. Odboráři navrhovali přinejmenším odklad reformy na dobu, kdy česká ekonomika zas poroste. Také rada seniorů žádala Klause, aby reformní zákony vetoval.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat