Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Klaus vetoval šrotovné a celý protikrizový balíček ČSSD

Ekonomika

  10:32aktualizováno  12:18
PRAHA - Prezident Václav Klaus vrátil sněmovně zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Podle prezidentova názoru se jedná o zákon diskriminační a nesystémový. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je prezidentovo veto spíše zbytečná než vážná komplikace. A to i vzhledem k tomu, že opatření ČSSD byla součástí širší politické dohody, včetně dohody s ODS.

Prezident Václav Klaus na konferenci ve Varšavě věnované 20 letům ekonomické transformace. foto: AFP

Zákon obsahuje protikrizová opatření ČSSD, která kromě jiného počítají se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Jeho přijetí bylo výsledkem kompromisní dohody ČSSD s ODS.

"Jedná se o zákon, který je diskriminační, nesystémový, s mnohými legislativními chybami a v konečném důsledku s velmi nejistým pozitivním účinkem," komentoval Klaus své rozhodnutí.

Ministerstvo s vetem souhlasí

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause vetovat šrotovné přivítalo ministerstvo financí i někteří politici z řad bývalé vládní koalice.
Ministerstvo financí krok prezidenta republiky respektuje a vůbec mu nevadí, že Klaus zákon vetoval, řekl novinářům mluvčí úřadu Ondřej Jakob.
"Ministerstvo financí nikdy nebylo pro šrotovné a šrotovné ani nebylo rozpočtované," zdůraznil.

Podotkl, že i kdyby sněmovna veto přehlasovala, pak by se peníze hledaly jen velmi obtížně. "Rozhodnutí sněmovny budeme
respektovat," řekl Jakob ČTK.
Poslanec ODS Michal Doktor se domnívá, že sněmovna již nyní veto nepřehlasuje.

Zdůraznil, že Klaus vetoval zákon hlavně kvůli šrotovnému a zopakoval jeho argumenty, že tento nástroj zavádí protekci pro automobilky a zároveň diskriminuje občany, kteří ho nemohou využít. "Já myslím, že obě dvě výtky poukazují na nemravnost tohoto institutu a stanovisku pana prezidenta naprosto rozumím," řekl novinářům.

Věcně nejproblematičtějším prvkem tohoto zákona je podle Klause zavedení šrotovného. "Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí," píše prezident ve zdůvodnění svého veta.

Podpora cizích zemí z veřejných peněz
Klaus se také domnívá, že samotný efekt šrotovného je vysoce diskutabilní. "Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi," podotýká Klaus.

Podle tajemníka Svazu dovozců aut Pavla Tunkla jde ze strany prezidenta o nepochopení. "Jde o opatření, které má pomoci vyřadit část přestárlého vozového parku a snížit dopad neekologických vozidel na životní prostředí, nikoliv o stimul spotřeby," řekl Tunkl ČTK.

Sobotka: Zbytečná komplikace
Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je prezidentovo veto spíše zbytečná než vážná komplikace. A to i vzhledem k tomu, že opatření ČSSD byla součástí širší politické dohody, včetně dohody s ODS.

"Předpokládám, že na nejbližší schůzi poslanecké sněmovny získáme dostatek hlasů pro to, abychom veto prezidenta přehlasovali," řekl dnes České televizi Sobotka s tím, že veto by mohla přehlasovat ještě současná sněmovna. Jak šrotovné, tak i zvýšení podpory v nezaměstnanosti bylo podle něj plánováno tak, aby začalo nabíhat do reálného života až na podzim letošního roku.

"Přehlasování prezidentova veta na konci srpna či začátku
září neznamená, že by tato protikrizová opatření nemohla vstoupit v
účinnost ještě během letošního podzimu," řekl ČT Sobotka.

Prezidentovi za vetovaném návrhu také vadí, že zákon nebyl předložen vládou, neprošel standardním připomínkovým řízením a navíc podle něj neobsahuje žádnou seriózní ekonomickou analýzu navrhovaných opatření.

"Z výsledku hlasování je také zřejmé, že nad danými opatřeními nepanuje silná politická podpora. Pro zákon hlasovalo jen 82 poslanců, v Senátu se pro zákon vyslovilo jen 31 senátorů. Se zákonem vyslovila rovněž nesouhlas předchozí vláda. Proto vracím zákon k novému projednání," píše Klaus.

Legislativní omyl
Příkladem legislativního omylu v rámci vetovaného balíčku je podle Klause novela zákona o dani říjmů, která obsahuje úpravu týkající se mimořádných odpisů hmotného majetku.

Ta je prý zcela identická s úpravou obsaženou v samostatné novele zákona o dani říjmů schválené navíc na stejné schůzi Parlamentu. "Duplicitní ustanovení tohoto typu zaplevelují náš, už tak velmi nepřehledný, právní řád," upozornil prezident.

Dohoda stran
Klaus v minulosti podepsal jen ty protikrizové návrhy, které sněmovně předložila bývalá vláda, v jejímž čele stál předseda
ODS Mirek Topolánek. Při projednávání návrhu zákona se dohodly ODS a ČSSD a připravily pozměňovací návrh, do kterého zahrnuly vybrané společné body, kterých se shodly. Šlo například o zrychlení odpisů, prodloužení a zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Návrh zákona také zvyšoval přídavky i daňové slevy na děti na děti.

V závěrečném hlasování zvedlo pro zákon ruku 82 z přítomných 89 poslanců. Nepodpořil ho ale ani jediný občanský demokrat. Všichni byli podle záznamu "nepřítomni", na což zpravidla stačí, aby vytáhli karty z hlasovacího zařízení. Samotné zavedení šrotovného v pozměňovacím návrhu podpořili poslanci napříč stranami s výjimkou komunistů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!