Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Zkušenost s deseti roky existence eura je sporná

Ekonomika

  10:10
PRAHA - Zkušenost s deseti roky existence eura je podle prezidenta Václava Klause velmi sporná. Prezident varuje před dalším oslabením demokracie v Evropě a její unifikací.

Václav Klaus foto: ČTK

Klaus to napsal v článku, který otiskuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).  Euro sice na první pohled ve svých základních měnových funkcích uspělo, ale v rozporu s očekáváním nezabránilo v pokračování v zemích eurozóny již několik desetiletí trvajícímu zpomalování ekonomického růstu - zpomalení naopak v době eura dále zesílilo, upozornil prezident.

Čtěte více:


Ve stejné době se prohlubovaly nerovnováhy zahraničněobchodních toků a narůstaly - pro některé země zcela beztrestně - schodky veřejných rozpočtů.

"Docházelo i k téměř neskrývanému falšování statistik, aby byla plněna tzv. maastrichtská kritéria. Pokud převládalo ekonomicky údobré počasíú, vypadalo to, že je všechno v pořádku. Jakmile nastala první výraznější porucha, světová finanční a ekonomická krize, ukázalo se, že všechno v pořádku nebylo a není," píše Klaus.

Pokud jde o další vývoj, jsou podle něj možné minimálně dva scénáře. Jedním z nich je to, že nastane rozpad či opuštění systému superfixních kurzů - buď plně, nebo částečně. Druhým scénářem je podle Klause to, že naopak dojde k pokusu o záchranu tohoto systému jeho doplněním o unii fiskální a politickou. "Je lákavé říci, že nastane to první (a mnozí to říkají), ale já myslím, že - bohužel - nastane to druhé," předpovídá prezident.

"Důvodem pro tento můj názor je politika, nikoli ekonomika, a přesvědčení, že převáží důvody politické, nikoli ekonomické. Bude zvoleno řešení velmi nákladné, které bude mít spoustu negativních důsledků - a to v oblasti ekonomické i politické. Ekonomické náklady jsou evidentní, ale mezi méně často zmiňovaná negativa bude patřit i další oslabení demokracie v Evropě - a toho se bojím nejvíce. Přispěje to k politické unifikaci Evropy," uvedl Klaus.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.