Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Klávesnice, na kterou si už všichni zvykli. Remington nám určil, jak píšeme

Psací stroj Remington. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psací stroj Remington. | foto: Wikipedia Commons - Geo Swan

PRAHA Na počítačové klávesnici dnes čím dál více lidí píše častěji než perem. Najít na ní rozházená písmenka abecedy dokážou i ti, kdo nepíšou všemi deseti. Jejich rozmístění je téměř 150 let staré dědictví obchodního úspěchu firmy Remington.

Ať už mluvíme o klávesnici na chytrém telefonu, stolního počítače, nebo psacího stroje, všechny jsou si podobné. Všechny začínají obdobným rozložením písmem: QWERTYUIOP.

Na první pohled naprosto nelogické uspořádání je světově uznávanou normou od Pacifiku po Atlantik (v Česku se používá varianta s prohozenými klávesami Ya Z). Dokonce má takové rozložení písmen na klávesnici i své pojmenování: QWERTY.

Nebylo by ale lepší mít klávesnici začínající písmeny ABCDEFG? Nebo nějak úplně jinak?

Remington Standard No. 2

K zodpovězení těchto otázek se musíme vrátit do Ameriky konce 19. století. Roku 1873 firma Remington, známá mimo jiné produkcí zbraní, koupila práva na výrobu psacího stroje od známého vynálezce, editora a tiskaře Christophera Lathama Sholese. Upravením Sholesova modelu vznikl roku 1878 slavný model psacího stroje Remington Standard No. 2, který používal zmíněné rozložení písmen QWERTY. Proč?

Populárním vysvětlením je, že za tímto zvláštním rozložením písmen byl marketingový účel firmy Remington. Kombinací písmen QWERTY lze velmi rychle a jednoduše napsat název značky TYPE WRITTER (psací stroj). Při předvádění psacího stroje potom jeho prodavači byli schopni bleskurychle napsat toto sousloví a tím ohromit zákazníka.

Ať už takovému vysvětlení věříme, či ne, koncem 19. století Remington prodal více než sto tisíc psacích strojů napříč celými Spojenými státy. Byla to právě vedoucí pozice na trhu, která umožnila Remingtonu prosadit QWERTY.

Roku 1893 se pět největších výrobců psacích strojů, zahrnujících Remington, dohodlo na používání jednotného a v té době nejrozšířenějšího uspořádání klávesnice. Pro QWERTY toto byl zlomový okamžik. Stala se normou.

Během dlouhé historie psacích strojů a později počítačových klávesnic se objevilo mnoho jiných vzorů rozložení kláves, které jsou jednodušší a mnohem efektivnější.

Nejznámějším historickým oponentem QWERTY je tzv. Dvorakova zjednodušená klávesnice z roku 1932. Když její vynálezci August Dvorak s Williamem Dealeyem testovali Dvorakovu klávesnici proti všudypřítomné QWERTY, došli k závěru, že jejich rozložení kláves umožňuje o 20 až 40 procent rychlejší psaní. Nicméně už bylo pozdě. QWERTY zakořenila.

Závislost na zvolené cestě

Navzdory tomu, že lidé postupem času nalezli celou řadu lepších rozložení kláves, QWERTY je stále hlavním vzorem pro většinu zařízení. Ekonomové nazývají tento jev jako závislost na ušlé cestě. Jedná se o případ, kdy dlouhodobé používání nějakého produktu nebo postupu je založeno na historické události. A toto používání se stane společenskou normou.

I když se v budoucnu objeví lepší produkty nebo postupy, jednou vzniklou normu je těžké změnit. Problém je v tom, že změna zakořeněného produktu nebo postupu vyžaduje souběžný přechod většiny uživatelů najednou. A to je velice nákladné.

Každé jednotlivé firmě by se vyplatilo, kdyby její zaměstnanci uměli psát na Dvorakově zjednodušené klávesnici, ale nikomu se nevyplatí každého nového pracovníka v této dovednosti jednotlivě zaškolovat. Je stále levnější najmout někoho zběhlého v psaní na klávesnici QWERTY. Z podobného důvodu se zaměstnancům nevyplatí osvojovat si jiné rozložení kláves, protože všechny firmy poptávají a používají QWERTY.

A proto i my stále používáme a ještě nějaký čas asi používat budeme rozložení kláves, které bylo zavedeno před téměř 150 lety kdesi na Divokém západě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...