Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Putin chce využít globálního oteplování k přepravě kontejnerů přes Arktidu. Ostatní ‚šikanuje‘ podmínkami


Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku. | foto: Profimedia.cz

Premium
Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to v pátek řekl ruský prezident Vladimir Putin. K pravidelné kontejnerové dopravě chce Moskva využít globálního oteplování, které zpřístupní i velmi chladné vody severních moří. Moskva chce z projektu udělat hlavní námořní trasu.

Rusko investuje do infrastruktury, aby připravilo severní námořní cestu, která povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska. Putin také řekl, že námořní trasa bude přístupná i dalším zemím.

Spojené státy už dříve Moskvu obvinily, že od zahraničních plavidel vyžaduje povolení, pokud chtějí proplout arktickou oblastí. Rusko také podle Washingtonu požaduje, aby na těchto lodích byli při plavbě arktickými vodami přítomni ruští námořníci a že pokud plavidla těmto požadavkům nevyhoví, tak že jim Rusko pohrozí použitím síly.

Putin také pozval zahraniční investory, včetně japonských, aby se podíleli na rozvoji oblasti kolem sporných Kurilských ostrovů. Právě Japonsko si na jižní část Kurilských ostrovů činí nárok, zatímco Rusko ostrovy považuje za své území. Putin řekl, že jeho země podpoří byznys v této části daňovými úlevami.

Budou na deset let a vztahovat se budou na daně ze zisku, majetku, vlastnictví půdy a dopravu. „Toto je přesně ten druh nezbytných a bezpříkladných výhod a pobídek, které vytvoříme na Kurilských ostrovech, kde firmy zcela vyjmeme z povinnosti platit klíčové daně,“ citovala Putina média.

Spor o Kurily obě země vedou od konce druhé světové války, kdy ostrovy obsadili ruští vojáci. Spor Moskvě a Tokiu dodnes brání v uzavření mírové smlouvy. Putin ale v pátek ve Vladivostoku řekl, že obě země si přejí dobré vztahy a že je absurdní, že ještě nemají mírovou smlouvu.

Moskva podráždila Japonsko. Mišustin vyrazil na výlet za rybáři na Kurily

Rusko loni schválilo soubor legislativních reforem, které mimo jiné považují za neústavní postoupit území zahraniční mocnosti. Putin řekl, že Moskva musí brát v úvahu svou vlastní bezpečnost a že chce garance od Japonska, tedy spojence USA, ohledně případného rozmístění amerických vojenských a raketových systémů v blízkosti ruského území.

„Tyto otázky byly předloženy japonské straně. Odpovědi na ně jsme stále nedostali, proto si myslím, že ten míč je tak nějak na partnerově straně,“ řekl Putin.

Šéf Kremlu také navrhl vytvořit na Dálném východě terminály k produkci vodíku a čpavku. I k těmto projektům přizval zahraniční investory. O ostrovu Sachalin řekl, že by měl v roce 2026 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Tou se rozumí dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat