Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klínovec i Špičák hlásí nové sjezdovky. České hory mají i superskipas

Ekonomika

  15:00
Jaké novinky mohou čekat na horách? Nových lanovek se v Česku postavilo o poznání méně než v předchozích letech, neboť investice směřovaly hlavně do zasněžování.

Zahájení zimní sezóny ve ski areálu Špičák. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Největší domácí novinkou je tříkilometrová sjezdovka na Klínovci. Jednou ze tří nově zprovozněných lanovek v Česku je klínovecká „čtyřsedačka“ s bublinovou stříškou, která startuje už u Jáchymova a vyveze lyžaře až na vrchol hory.

Lanovka nahradila stařičkou „jednosedačku“ v nové, prodloužené trase, což zjednodušilo přístup do areálu a zároveň umožnilo vykácet sjezdovku moderních parametrů, která dosahuje šířky 50 až 100 metrů.

VÍCE K TÉMATU:

Chlubit se může v domácích podmínkách i délkou: tři kilometry při pětisetmetrovém převýšení. Sjezdovky se budovaly i v pohoří Králického Sněžníku - nový resort, Dolní Morava, přidal červenou sjezdovku z vrcholu Slamník, která neoslní délkou (600 metrů), ale stala se nejvýše položenou tratí s krásným výhledem.

A do třetice, přibyla nová prostorná sjezdovka i na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách, takže jich z vrcholu vede dolů už pět. Zatím ovšem nemá zasněžování, a tak je závislá na přírodní nadílce.

V rodinném středisku Kněžický vrch u Vrchlabí, rozkládajícím se na prostorné louce, přibyla ke stávající ještě jedna sedačková lanovka - pohodlná „čtyřsedačka“, která nahradila vlek Imlauf.

20 středisek na 1 skipas

Velkou novinkou se symbolickým, ale snad i praktickým významem je vznik českého sezonního superskipasu, takzvaného czech skipassu v ceně „běžného“ sezonního skipasu

Funguje ve dvaceti významných českých střediscích s více než 150 kilometry sjezdovek.

Lyžařské areály tím ukazují schopnost spolupráce a hlavně dávají náruživějšímu lyžaři možnost poznávat různé kouty naší lyžařské republiky.

Novinky z Alp

I v Alpách přibývají sjezdovky, i když samozřejmě ne ve velkém. Je však znát snaha propojovat malá střediska do středně velkých, a ta do ještě větších - desítky až stovky kilometrů sjezdovek přece jen lákají nejvíce.

Na severovýchodě Dolomit se dvěma lanovkami a sjezdovkami letos spojily původně menší areály Helm a Rotwand, čímž přerostly do kategorie středních. Nově vzniklé sjezdovky jsou poctivě červené, prostorné a poměrně dlouhé - areál „roztáhly“ na 45 kilometrů tratí.

Lanovka na ledovec Rettenbachferner v rakouském Söldenu.

Lanovka na ledovec Rettenbachferner v rakouském Söldenu.

Navíc je z nich krásný výhled na Sextenské Dolomity. Helm se při této příležitosti napojil na železnici, takže je možné se rovnou z peronu vydat na lanovku, která stojí „přes ulici“.
Na stejnou železniční trať jihotyrolským údolím Pustertal je napojen i nedaleký velmi oblíbený Kronplatz.

A v údolí Val di Fassa vznikla ještě jedna nová sjezdovka, z vrcholu Buffaure do městečka Pozza di Fassa.

Je přímá, černá, a tedy náročná - dostala název Vulcano.
V Ortlerských Alpách na italskorakousko-švýcarském pomezí vybudovali novou červeno-černou sjezdovku s pětisetmetrovým převýšením a také lanovku, která spojila dvě stávající lokality ve středisku. Odpadá tak přejíždění skibusem, a navíc se lyžařům obohatí výběr tratí.

V Rakousku se o novou sjezdovku rozšířil tyrolský ledovec Kaunertal - byl vyražen lyžařský tunel, díky němuž se otevřel černě značený sjezd s tisícimetrovým převýšením. V Ischglu a Leogangu pomáhají nové lanovky zvládat ranní nápory lyžařů.

A na dohled od Ischglu ve středisku See zpřístupnili nové lyžařské území s kabinkovou lanovkou a červenou sjezdovkou. Podle plánu má v budoucnu právě tudy vést nové spojení se sousedním střediskem Serfaus Fiss Ladis.

Autor je redaktorem časopisu Snow.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat