Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Koalice kývla na elektronické pokladny. Dotknou se stovek tisíc živnostníků

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Vládní strany se na středečním jednání koaliční rady podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka shodly na elektronické evidenci tržeb. Se zavedením této vlajkové lodě vlády souhlasí i lidovci, kteří měli dosud výhrady a požadovali podrobnější informace.

Zástupci KDU-ČSL to zatím nepotvrdili. Na vládu by se elektronická evidence tržeb mohla podle Faltýnka dostat v příštích dvou nebo třech týdnech.

„Koalice se shodla, včetně lidovců, že bude podporovat tento projekt,“ řekl Faltýnek. „Považuji za důležité, že KDU-ČSL podporuje tento projekt a že jsou spokojeni s odpověďmi, které dostali z ministerstva financí,“ podotkl.

Lidovci před rozhodováním o chystaném zákonu požadovali studii, která by přesně hodnotila dopady normy. Ve středu byly podle Faltýnka v tomto směru jejich požadavky uspokojeny.

.„Z našeho pohledu byly z větší části zodpovězeny naše otázky a v tento moment budeme čekat, jak bude vypadat paragrafové znění,“ uvedl místopředseda lidovců Jan Bartošek. Pokud budou lidovecké připomínky zohledněny i v paragrafovém znění, lidovci zákon, který by mohl jít na vládu za dva až tři týdny, podpoří.

Další lidovecký místopředseda a ministr zemědělství Marian Jurečka ČTK řekl, že se dnes koaliční strany na systému v obecné rovině shodly. Za důležitou považuje především dohodu na pilotním testování evidence, jejím postupném zavádění do praxe a pravidelném vyhodnocování. Pro lidovce je také důležité, že obory podnikání, kterých se evidence bude týkat, má stanovovat vládní nařízení, nikoliv jen vyhláška ministerstva financí.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu hovořil o nalezení shody v obecné rovině. „Výsledek byl, že práce na zákonu může pokračovat s tím, že lidová strana zřejmě ještě bude čekat na paragrafové znění,“ uvedl. 

„My počítáme, že to budou řádově stokoruny měsíčně, které zatíží podnikatele,“ uvedl pak Faltýnek k tomu, jak zákon pocítí podnikatelé. Podle Babiše koalice také uvažuje o tom, že si fyzické osoby náklady a 5000 korun k tomu budou moci odečíst ze základu daně.

Lidovecký šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek výsledky jednání hodnotil jako značný posun.

Koalice stále - i přes avizované obstrukce opozice - počítá se zavedením elektronické evidence tržeb k 1. lednu příštího roku. 

V první fázi se má týkat obchodníků a posléze i dalších skupin podnikatelů. Na středečním jednání podle Faltýnka padl návrh, aby seznam podnikatelů, kterých se evidence bude týkat, byl součástí vládního nařízení, aby je vyhláškou neurčovalo jen ministerstvo financí.

„My počítáme, že to budou řádově stokoruny měsíčně, které zatíží podnikatele,“ uvedl Faltýnek k tomu, jak zákon pocítí podnikatelé.

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely. Od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!