Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice proti Uberu. Číňané, Indové a Američané spojili své taxi aplikace

Ekonomika

  17:00
SAN FRANCISCO/PRAHA - Rychlá globální expanze taxikářské aplikace Uber dala vzniknout zajímavému spojenectví. Čtyři konkurenti z USA a Asie propojí své platformy, aby jejich zákazníci nemuseli na cestách utíkat ke konkurenci.

Logo taxi služby Uber foto: Shutterstock

Kalifornský startup Uber proslulý svými černými limuzínami, které si už více než rok lze skrz mobilní aplikaci přivolat i v Praze, má na lokálních trzích mnoho konkurentů. V celosvětovém měřítku se mu ale žádná podobná firma rovnat nemůže. To se teď možná změní.

Největší konkurent Uberu na americkém trhu Lyft se totiž spojil s čínskou firmou Didi Kuaidi, indickou Ola a GrabTaxi, operující v jihovýchodní Asii.

Taxi služby se zlobí na řidiče. Za mobilní aplikace jim hrozí pokutami

V prvním čtvrtletí příštího roku by si tak zákazník jedné z těchto služeb měl moci objednat odvoz prostřednictvím své domácí aplikace, bez ohledu na to, kde se nachází.

„Je to výhra pro diverzitu a oživení globálního trhu,“ uvedl Čcheng Wej, šéf Didi Kuaidi.

Podle společného prohlášení přinese spojení uživatelům snadné mezinárodní cestování a firmám samotným možnost zlepšovat služby. Sdílet budou technologie, znalosti místního trhu i obchodní zdroje.

Vyloučeno není ani rozšíření koalice o další velké trhy. Evropa má tu nevýhodu, že je roztříštěná a většina potenciálních partnerů působí jen lokálně.

V úvahu by tak přicházely největší země jako Velká Británie či Francie.

Investice do expanze

Oznámení přichází v době, kdy agentura Bloomberg informuje o tom, že Uber rozjíždí další kolo financování, ve kterém by rád vybral přes dvě miliardy dolarů. Celková hodnota firmy by se tak během tří let provozu vyšplhala už na 62,5 miliardy dolarů.

Startup ze San Francisca v současnosti investuje nemalé prostředky do mezinárodní expanze. Zaměřuje se přitom na Asii a zejména Čínu.

Taxi - Iustrační foto

Jak napsal v červnovém dopisu investorům zakladatel Uberu Travis Kalanick, tato země by ještě do konce roku mohla předběhnout domácí USA a stát se pro firmu největším trhem.

Konkurence je v tomto ohledu řádově slabší. Didi Kuaidi je zatím oceňována na tři miliardy. Lyft letos na podzim získal investice 500 milionů, což z americké dvojky činí společnost s hodnotou čtyři miliardy dolarů.

Ola, která těží z neutěšeného stavu indické veřejné dopravy, roste nejlépe. V březnu koupila konkurenční TaxiForSure. Spojenectví jí ale přijde vhod, protože Uber plánuje v Indii investovat miliardu dolarů.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...