Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolik stojí revoluce? Tunisko přišlo o 62 miliard korun

Ekonomika

  14:01
PAŘÍŽ/BRUSEL - Sociální nepokoje v Tunisku, které v lednu přivodily pád tamní vlády a odchod prezidenta, způsobí hospodářství této severoafrické země ztrátu odhadem pět miliard dinárů (zhruba 61,8 miliardy Kč). V rozhovoru pro úterní vydání francouzského deníku Libération to prohlásil tuniský ministr pro regionální rozvoj Nadžíb Šibbí.

Přeškrtlý plakát uprchlého prezidenta Zína Abidína bin Alího. foto: Reuters

"První odhad ztrát je tři miliardy dinárů. Ale některé následky přijdou časem. Můžeme je tedy odhadnout výhledově na pět miliard dinárů, což jsou zhruba čtyři procenta hrubého domácího produktu," prohlásil Šibbí.

Prezident Zín Abidín bin Alí ze země utekl 14. ledna po měsíci sociálních nepokojů. Jeho odchod provázely násilnosti i případy drancování. V prosinci 2010 a na začátku ledna byly ze země evakuovány tisíce turistů.

Nepokoje v Tunisu

Cestovní ruch je hlavním zdrojem deviz

Cestovní ruch, který se na tuniském HDP podílí 6,5 procenty, je přitom jedním z hlavních zdrojů deviz. Z deseti milionů obyvatel Tuniska v sektoru cestovního ruchu pracuje přes 350.000 lidí.

Šibbí zároveň ujistil, že země bude schopna splatit zahraniční půjčky a nemá prý důvod navrhnout rozložení splátek. Tunis chce podle ministra zlepšit hospodářskou situaci, aby zvýšil hodnocení své ekonomiky, protože si bude prý muset znovu půjčit.

Potřebuje mezi pěti až deseti miliardami dolarů (mezi 88,7 a asi 177 miliardami Kč), které by země mohla splácet podle mimořádných podmínek, například do 40 let.

Nepokoje v Tunisu

Europoslanci v úterý v Bruselu podle AFP vyzvali k uspořádání dárcovské konference pro Tunisko, pomocí které by měla být koordinována mezinárodní pomoc pro proces přechodu k demokracii.

Nepokoje jsou i v Egyptě

Protivládní nepokoje způsobují ztráty ekonomice také v další severoafrické zemi, Egyptě. Nepokoje a politická krize už stály zemi nejméně 3,4 miliardy dolarů, uvedla v pátek francouzská banka Crédit Agricole.

Navíc každý den nepokojů podle odhadu banky stojí egyptské hospodářství minimálně 310 milionů dolarů. Banka zároveň snížila svou předpověď ekonomického růstu Egypta pro letošní rok na 3,7 procenta z dosavadního výhledu 5,3 procenta.

Autoři: ,