Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelba na Ukrajině plundruje Koločavu, chybí turisté. Češi, přijeďte, prosí místní

Evropa

  7:00
PRAHA/KOLOČAVA - Konflikt na Ukrajině začíná mít fatální dopad i na tradiční enklávu českých turistů – Podkarpatskou Rus. Ačkoliv se v této oblasti na rozdíl od východu Ukrajiny nebojuje, Češi se tam bojí jezdit. Například Koločava, proslavená dílem Ivana Olbrachta a postavou Nikoly Šuhaje loupežníka, tak doslova prosí české turisty, aby rozlišovali mezi Slavjanskem, v němž se střílí, a klidným západem země.

Krajina v Koločavě. foto: Wikipedia

Pro Koločavu totiž mají čeští návštěvníci zcela zásadní význam. „Něco podobného jsem nezažila. Nejde o to, že by se nám snížila návštěvnost. V celé Koločavě není na začátku letní sezony ani jeden, ale opravdu ani jeden český turista. Všichni pobyt odřekli,“ postěžovala si LN Natalija Tumarecová, majitelka koločavského penzionu a restaurace.

V druhé polovině června obvykle všechna ubytovací zařízení praskají ve švech, do Kolčavy jezdí jak jednotliví turisté, tak třeba školní a poznávací zájezdy. „Už nevíme, jak české návštěvníky přesvědčit, že se u nás nemusejí ničeho bát. V Koločavě ani na Podkarpatské Rusi žádná válka není, všichni se mohou cítit naprosto bezpečně,“ uvedla Tumarecová.

ČTĚTE TAKÉ

A dodává to, co často opakují í místní podnikatelé. „Ležíme blízko hranic Evropské unie, nikoliv na hranicích s Ruskem. Tady žádný konflikt nehrozí, EU by to nedovolila,“ řekla Natalija, držitelka ceny Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cenu udělil majitelce penzionu bývalý místopředseda vlády Karel Schwarzenberg.

Spojení s Českem je základem živobytí pro většinu rodin v Koločavě, zcela závislé na turistice. Po sametové revoluci začali do oblasti, kterou proslavil svými knihami Ivan Olbracht, nejprve jezdit první čeští „dobrodruzi“ pod stan, později se přidaly školní a turistické výpravy a rodiny s dětmi, využívající nově vybudovanou infrastrukturu.

V Koločavě a okolí dnes kromě kempů a penzionů funguje dvanáct muzeíí, poukazujících na společnou historii Čechů a obyvatel Podkarpatské Rusi. Výhodou pro české návštěvníky zůstává i fakt, že se s mnoha místními lidmi i podnikateli bez problémů domluví česky.

Turisté se nechají odradit

Jenže konflikt na východní Ukrajině české turisty od návštěvy kraje Nikoly Šuhaje loupežníka odradil. „Média vysílají obrázky z bojů na východě a turisté si je spojí s celou Ukrajinou. Přitom se u nás nic neděje,“ řekl LN starosta Koločavy Vasil Chudinec. Prosí Čechy, aby se sami přijeli přesvědčit. České cestovní kanceláře se obávají, že přesvědčit turisty k návratu bude složité. „Vypsali jsme obvyklý cyklistický zájezd do Koločavy, ale nikdo se nepřihlásil,“ potvrdil LN Pavel Pozniak z CK Adventura.

I když jsou Češi podle něj někdy odvážní a cestují jako průkopníci do míst, kterým se ostatní cizinci vyhýbají, na tento typ turistů už Koločava nemůže spoléhat. „Do Koločavy dnes jezdí turisté, včetně rodin s dětmi, kteří chtějí určitý komfort a zázemí. A takoví návštěvníci se nechají rychle odradit jakýmikoli negativními zprávami, byť se týkají úplně jiných oblastí země,“ uvedl Pozniak.

Ukrajinský konflikt podle něj nevyvolal odliv turistů jen z Ukrajiny, ale i z dalších zemí na východ od Česka. „Lidé nám třeba ruší letecké zájezdy do Gruzie, když se dozvědí, že by měli mít mezipřistání v Kyjevě,“ říká Pozniak.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...