Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komárek chystá těžbu plynu z velkých hloubek

Ekonomika

  12:01
PRAHA - Známá ložiska zemního plynu na jižní Moravě postupně docházejí. Společnost MND miliardáře Karla Komárka chce proto navrtat a odtěžit nová, která dosud byla pro těžaře příliš hluboko.

Pokládka plynovodu - ilustrační foto foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Současná těžba probíhá v hloubce do dvou kilometrů pod povrchem země. "Projekt Bohemian Foreland Exploration má za cíl objevit nová ložiska výrazně hlouběji, konkrétně od tří do pěti a půl kilometru pod povrchem země," uvedl mluvčí MND Dan Plovajko.

Zásoby plynu v nových ložiscích - klikněte pro zvětšení

Nově vyhlédnuté lokality se táhnou v pásu přibližně od Mikulova po Kyjov. Vytěžitelné zásoby plynu MND odhaduje na desítky miliard metrů krychlových. Ročně se přitom v Česku spotřebuje okolo devíti miliard kubíků. V případě úspěchu by nová ložiska mohla aspoň částečně přispět ke snížení dovozní závislosti, která se v případě zemního plynu pohybuje okolo 98 procent.

Jen pod zmapovanými lokalitami u Lednice, Násedlovic, Staroviček, Karlína a Krumvíře se může nacházet přes 13 miliard metrů krychlových plynu. Tedy více, než se nachází v tradičních těžebních lokalitách u Břeclavi a Hodonína.

Mapa oblasti - nová ložiska jsou znázorněna červeně a modře - klikněte pro zvětšení

Otevření nových ložisek v hloubce přes pět kilometrů si vyžádá miliardové investice. MND, která vznikla z původní společnosti Moravské naftové doly, proto začala hledat možné partnery.

"Průzkumná činnost v těchto hloubkách je výrazně finančně náročnější, nese vyšší rizika a vyžaduje velmi odborné know-how a zkušenosti. Jediný průzkumný vrt do těchto hloubek si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun," dodává Plovajko.

ČTĚTE TAKÉ:

MND proto přistoupí k modelu, který je ve světě obvyklý. Do projektu přizve další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby. Výběr spoluinvestora chce firma dokončit v polovině roku 2013, samotná realizace projektu začne o rok později.

Autor:

Mohlo by vás zajímat