Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

KOMENTÁŘ: Insolvenční profese volá po zázemí komory

(ilustrační snímek) Cílem iniciativy je sjednotit profesi insolvenčních správců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Cílem iniciativy je sjednotit profesi insolvenčních správců. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Vznikla iniciativa pro vznik samostatné profesní komory insolvenčních správců. Cílem je profesi sjednotit a zajistit její jednotnou reprezentaci.

Zatímco o advokátní či exekutorské komoře slyšel už asi každý, insolvenční správci podobnou stavovskou organizaci zatím nemají. Sdružují se pouze v několika spolcích. Ty ale nedokážou nahradit jednotné a silné zázemí profesní komory, která by reprezentovala všechny insolvenční správce navenek a zároveň garantovala kvalitu jejich činnosti.

Pokud chceme, aby komora nastavila pro všechny insolvenční správce férové a rovné podmínky, zajistila jim stabilní a přehledné prostředí a byla jejich jménem partnerem pro ministerstvo, soudy, dlužníky, neziskové organizace a občany, musíme usilovat o široký konsenzus.

Chybí partnerská platforma

Důvodem, proč jsme začali uvažovat o zřízení komory insolvenčních správců, byla zejména frustrace z nejednotnosti mezi insolvenčními správci.

Správce tíží absence společného postupu a směru, pocit devalvace insolvenčního prostředí, nekoncepční a překotné změny právní úpravy, neustále se zvyšující tlak ministerstva spravedlnosti a roztříštěný postup insolvenčních správců, kteří nejsou schopni s ministerstvem diskutovat na partnerské úrovni, jelikož jim chybí širší shoda na společných stanoviscích. Samosprávní profesní organizace sjednocující všechny insolvenční správce by podle nás pomohla tyto neduhy odstranit.

Platforma původně odstartovala jako anonymní, protože jsme chtěli, aby se energie soustředila pouze na myšlenku vzniku komory. Informaci o myšlence na vznik komory jsme zaslali všem insolvenčním správcům a vyzvali jsme je k debatě. Zároveň jsme je požádali, aby nepátrali po tom, kdo za platformou stojí, ale aby zaměřili svou energii na nápady, jež by pomohly vzniku komory.

Je pro nás důležité, aby bylo jasné, že nejde o násilný akt „shora“, ale především o podnět k všeobecné diskusi o poslání komory a jejích pravidlech. Většina z nich nám vyjádřila podporu a ocenila, že se někdo do podobného projektu pustil. Mnoho insolvenčních správců také nabídlo pomocnou ruku, což nás velice povzbudilo.

Komora insolvenčních správců by měla být stavovskou organizací sdružující povinně všechny insolvenční správce. Jejím úkolem má být především výkon samosprávy insolvenčních správců a dohled nad jejich činností.

V ideálním případě by organizačně zajišťovala zkoušky insolvenčních správců a dbala o odbornou úroveň při výkonu jejich činnosti. Zároveň by vykonávala dohled nad činností insolvenčních správců a hostujících insolvenčních správců a měla kárnou pravomoc při jejich provinění. Jako taková by pak mohla garantovat kvalitu činnosti insolvenčních správců.

Chceme, aby se odehrála kompletní debata, jež by vyústila v návrh změny zákona o insolvenčních správcích, který by odrážel názor většiny insolvenčních správců. Přejeme si, aby komora vznikla na základě co nejširší debaty, nikoli aby na její podobu mělo vliv pouze několik „vyvolených“ správců nebo aby ji dokonce za správce zřídil někdo úplně jiný.

Je fér říci, že kromě našeho návrhu existují i návrhy dalších způsobů, jak situaci insolvenčních správců do budoucna řešit. Jedním z nich je i dohled České advokátní komory (ČAK) nad těmi insolvenčními správci, kteří jsou zároveň advokáty. Takových je samozřejmě mnoho.

Polovičaté řešení

Tento návrh přinesl další téma k debatě a samozřejmě i o něm je vzhledem k počtu advokátů mezi insolvenčními správci potřeba kriticky přemýšlet. Ovšem zde by bylo třeba dodebatovat, co by bylo s insolvenčními správci, jež nejsou ani advokáty, ani koncipienty. I zde by pravděpodobně musela vzniknout komora insolvenčních správců ze zákona, která by tyto insolvenční správce sdružovala.

Myšlenka komory insolvenčních správců tedy existuje a má prostor jak v případě, že by sdružovala všechny insolvenční správce (a v tento směr doufám), tak i pro případ, že by nebylo možné vyřešit kompetenční střet s ČAK.

Alfou a omegou je debata a potřeba nalézt co nejširší shodu nad budoucím směřováním profese insolvenčních správců.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...