Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Jaká jsou pravidla propouštění ve velkém?

Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Některé podniky přistupují v důsledku koronakrize k hromadnému propouštění. Zaměstnanci se mohou bránit u soudu nebo inspektorátu práce.

Protože zaměstnavatel při hromadném propouštění rozdává v krátké době výpovědi více zaměstnancům, stanoví zákoník práce pro tento způsob ukončování pracovních poměrů určité podmínky, čímž propouštěné zaměstnance chrání.

Na rozdíl od individuální výpovědi jednomu člověku mají hromadně propouštění zaměstnanci právo, aby je firma prostřednictvím odborů či rady zaměstnanců (anebo přímo, pokud zde zástupci zaměstnanců nepůsobí) o svém záměru začít hromadně propouštět předem písemně informovala. Tento záměr jim musí sdělit aspoň 30 dní před předáním výpovědi prvnímu zaměstnanci.

V této informaci musí být uvedeny důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a z nich počet těch hromadně propouštěných, a to včetně hledisek pro jejich výběr. A konečně i informace o odstupném a dalších právech.

Zaměstnanci mají právo, aby s nimi zaměstnavatel otázky hromadného propouštění projednal. Účelem je dosáhnout shody na opatřeních k odvrácení hromadného propouštění. Anebo alespoň zmírnit jeho nepříznivé důsledky. Právo je však bezzubé v tom, že když této shody nebude dosaženo, firmě to v hromadném propouštění nezabrání.

O propuštění většího počtu svých pracovníků musí podnik informovat Úřad práce a kopii této informace předložit zaměstnancům. Úřadu práce předkládá i závěrečnou zprávu o výsledcích projednávání svého záměru hromadně propouštět a o rozhodnutí, zda k němu nakonec přistoupí.

Jen pro větší zaměstnavatele

Aby se jednalo o hromadné propuštění, musí počet propouštěných zaměstnanců, do nějž se započítávají jen zaměstnanci s pracovními smlouvami, nikoliv takzvaní dohodáři, překročit zákonem stanovenou hranici. Ta se odvíjí od velikosti zaměstnavatele. K hromadnému propouštění proto nedochází u malých firem, kde na hlavní pracovní poměr pracuje méně než dvacet zaměstnanců.

Do počtů relevantních pro hromadné propouštění se zahrnují pouze zaměstnanci, s nimiž je pracovní poměr rozvazován výpovědí ze strany zaměstnavatele z takzvaných organizačních důvodů. Těmito důvody může být zrušení či přemístění zaměstnavatele nebo jeho části anebo nadbytečnost zaměstnanců v důsledku organizačních změn. Skončí-li takto firma pracovní poměr s alespoň pěti zaměstnanci, týká se hromadné propuštění i těch, kteří z týchž důvodů skončili svůj pracovní poměr s firmou dohodou. Naplnění všech těchto předpokladů Úřad práce zjišťuje v období třiceti po sobě jdoucích kalendářních dnů.

Na co je třeba si dát pozor

Zaměstnavatel musí dodržet požadavky na podání výpovědi ve vztahu k jednotlivcům. Zaměstnance nelze například hromadně propustit v takzvané ochranné době (zejména během pracovní neschopnosti, při ošetřování člena rodiny, v těhotenství a po dobu mateřské a rodičovské dovolené). To ale většinou neplatí, pokud se zaměstnavatel ruší či přemísťuje.

Zaměstnanec má až do skončení pracovního poměru právo na mzdu a při nepřidělování práce na její náhradu. Hromadně propuštěným pracovníkům náleží odstupné. Jeho výše závisí na délce trvání pracovního poměru a pohybuje se mezi jedním a třemi průměrnými měsíčními výdělky.

Pokud zaměstnanec nenastupuje hned do nové práce, měl by zvážit evidenci na Úřadu práce. Získá tím podporu v nezaměstnanosti, možnost účastnit se rekvalifikace a hlavně zdravotní pojištění na náklady státu.

Proti porušování svých práv se zaměstnanci mohou bránit u soudu nebo příslušného inspektorátu práce.

Autorka je advokátka, která se věnuje pracovnímu právu. Text byl redakčně upraven.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...