Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Vlastníci, SVJ a jeden nešvar

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Mnozí z vás asi viděli skvělý film Vlastníci pojednávající o trablech vlastníků bytů ve společném domě. I autor tohoto komentáře se u něj skvěle pobavil.

Tereza Voříšková a Vojtěch Kotek. Snímek Vlastníci (2019). Režie: Jiří Havelka. foto: CinemArt

Jak by řekl klasik, je to prostě ze života. Vlastníků bytů je nyní v Česku mnoho set tisíc, a již z povahy věci jsou (a musí být) mezi nimi různá specifická stvoření. Svět (nejen) vlastnického bydlení byl, je a bude holt pestrý.

Jelikož ovšem nejsem filmový kritik, ale právník, bych proto rád v následujících řádkách upozornil na jeden nešvar z oblasti společenství vlastníků jednotek (SVJ).

Rozmáhá se, že stanovy SVJ zavádějí povinnost členů společenství zaplatit smluvní pokutu, pakliže poruší stanovy. Někdo si řekne, tož sousedi něco poruší, třeba řádně neplatí do fondu oprav nebo „dělají nepořádek v kočárkárně“, tak ať zaplatí pokutu do společné kasy SVJ. Co je na tom?

K jádru věci – teď asi mnohé čtenáře zklamu, ale dle dnešního českého práva, nemožno do stanov SVJ vkládat ustanovení o smluvních ani jiných pokutách.

A co je hlavní, taková pokuta je „nevymožitelná“. Takže i když Vaši aktivní sousedé-spoluvlastníci do stanov Vašeho domu pro-aktivně (jak se dnes říká moderně) zařadili institut smluvní pokuty, je právně nevymahatelná, a tedy neúčinná. Jak by řekla Máňa, která uklízela na OPBH, taková pokuta není prostě směroplatná!

Řečeno odborněji, kolegům právníkům se omlouvám za zjednodušení – výše zmíněnou smluvní pokutou možno z prapodstaty „trestat“ pouze a jen porušení smluvní povinnosti plynoucí ze smlouvy (kontraktu), a ne ze stanov či třeba vyhlášky. Ostatně ani obec či kraj nemůže v rámci svých obecně závazných vyhlášek či nařízení obce (nebo kraje) zavádět smluvní pokuty pro někoho, vždy musí plynout z nějaké konkrétní smlouvy, ke které se strany svobodně a vážně zaváží.

Totéž platí samozřejmě i pro SVJ, ani ony nemohou do stanov začleňovat smluvní pokuty, i když by se to třeba předsedům a výborům SVJ hodilo, jelikož s některými „Vlastníky“ je opravdu těžké pořízení, viz i výše připomenutý český film.

Závěrečné poučení

Ponaučení z glosy je, že smluvní pokuty do stanov SVJ nepatří, a pokud tam již jsou, jsou právně nevymahatelné.

Takže pokud Vás třeba na podzim čeká schůze vlastníků SVJ a nějaký snaživě aktivní soused (jakého hrála třeba paní Tereza Ramba-Voříšková ve zmíněném filmu) navrhne zařazení smluvní pokuty do Vašich stanov SVJ, tak mu to rozmluvte!

Autor je právník a publicista.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat